Milyarder Mark Cuban Tarafından Önerilen DeFi Token’ın Değeri Sıfıra Düştü!

Milyarder Mark Cuban Tarafından Önerilen DeFi Token’ın Değeri Sıfıra Düştü!
Milyarder Mark Cuban tarafından desteklenen merkezi olmayan bir finans projesi olan Iron Finance çöktü.

TITAN token’ı 24 saat içinde neredeyse 60 dolar’dan sıfıra gitti. Kısmen USD Coin (USDC) ve TITAN tarafından desteklenen IRON stablecoin de sabit değerini kaybetti. Dallas Mavericks sahibi, 13 Haziran tarihli “Yield Farming, Likidite Sağlama ve Kripto Projelerine Değer Verme” başlıklı blog yazısında, merkezi olmayan borsa QuickSwap’ta TITAN için bir likidite sağlayıcısı olduğunu açıkladı:

“QuickSwap için küçük bir LP’yim (Likidite Sağlayıcı). QuikSwap’ın bu iki token arasında takas sunmasını sağlayan 2 farklı token (DAI/TITAN) sunuyorum. Burada görebileceğiniz gibi, bu parite diğer birçok pariteden biridir ve ayrıca Quickswap’ın ödediği bu takastaki yüzde 0.25’lik hacme dayanarak, bu yazı itibariyle ilk 75.000 dolarlık yatırımımın getirisini (yalnızca ücretlere dayalı olarak) yaklaşık %206’lık bir yıllık getiri olarak görebilirsiniz.”

Cuban birkaç saat önce yaptığı açıklamada, “rug pull” (proje ekibinin kripto varlığın merkezi olmayan borsadaki havuzunun likiditesini çekip toplanan parayla ortadan kaybolduğu bir dolandırıcılık türü) olayı yaşanmadan önce çıktığını söylüyor:

“Herkes gibi ben de vuruldum. İlginç kısım, dışarı çıktım, TVL’lerini yeterince artırdıklarını düşündüm.

Toplam değeri 2.2 milyar doları kilitlenmiş olan Iron Finance, Twitter açıklamasında tüm topluluk üyelerini tüm havuzlardan likiditeyi çekmeye çağırdı ve olayı “banka operasyonu” (bank run) olarak nitelendirdi. Ayrıca, TITAN fiyatı sıfıra düştüğü için sözleşmenin itfaya izin vermediğini de ekledi. Iron Finance henüz net bir açıklama paylaşmadığından, bir tür akıllı sözleşme güvenlik açığı olup olmadığı belli değil. Görünüşe göre TITAN balonunun tedarikini 922 milyar token’a dönüştüren ve böylece tüm token’ları değersiz kılan bir istismar var. Birçok topluluk üyesi, projenin arkasındaki ekibin bir çıkış dolandırıcılığı (exit scam) yapmış olabileceğinden şüpheleniyor.

DeFi Nedir?
DeFi, merkeziyetsiz (decentralized) ve finans (finance) kelimelerinden oluşan merkeziyetsiz finans işlemlerine verilen genel addır. DeFi hiçbir merkez veya otoriteye bağlı olmayan finansal yapılara verilen addır. DeFi bir nevi yatırımcılara arzdır şiket vb. otoritelere bağlı değildir.

0 Yorum

YORUM EKLE