Mobius: Borsayı destekleme çabaları "ters etki" yaratabilir

Mobius: Borsayı destekleme çabaları
Gelişmekte olan piyasa yatırımcısı Mark Mobius, yaşanan deprem felaketinin ardından bir süre kapalı kalan borsanın, dün alınan bazı tedbirler sonrası hızla yükselmesine dair değerlendirmede bulundu. Ünlü yatırımcı hisse senetlerini destekleme çabalarının “ters” etki yaratabileceğini söyledi.

Gelişmekte olan piyasalar konusunda sektörde oldukça tanınan bir yatırımcı olan Mark Mobius, Türkiye'nin deprem sebebiyle hızla düşen ve ardından kapanarak dün yeniden işleme açılan hisse senetlerini destekleme çabalarının “ters” etki yaratabileceğini söyledi.

Bloomberg'in sorularını yanıtlayan Mobius, " Hükümetin, felaketin piyasa üzerindeki yarattığı negatif etkiyi bir bütün olarak sınırlama arzusunu anlayabiliyoruz. Ancak, bu tür müdahaleler genellikle amaçlanandan tersi bir etkiye sahiptir." dedi

Borsa İstanbul’da  işlem gören hisse senetleri,  geçen hafta deprem dolayısıyla yaşanan satışların tekrarlanmaması için bir dizi tedbir alınarak dün tekrar açılmıştı.

Tekrar açılmasının ardından dün yüzde 9.9 yükselen Borsa İstanbul, 2008'den bu yana en büyük kazancını elde ederek diğer tüm büyük dünya endekslerini geride bıraktı . Borsa bugünse sert bir yükselişle güne 5000 puanın üstünde başlamasının ardından kazançlarının bir kısmını geri verdi. 

Türk hisse senetleri için uzun vadeli pozitif görüşünü koruduğunu belirten Mobius, “Aracı kurumlar tabii ki piyasa da hareketlilik isterler ve bu nedenle ciro yaratmak için haberlere abartılı tepkiler verebilirler. Bizler ise kısa vadeli haberler ile piyasa hareketlerine tepki vermeyen, uzun vadeli görüntüyü dikkate alan, uzun vadeli yatırımcılarız” diye konuştu.


 Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi

Facebook'ta;  BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )
Twitter'da;   BORSA TREND  (https://twitter.com/borsatrend_onur ) 
              BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )

Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE