MSCI Türkiye Bir Yıldız Gibi Parlarken Düşen Ülke CDS’i Pozitif Yansıyor

MSCI Türkiye Bir Yıldız Gibi Parlarken Düşen Ülke CDS’i Pozitif Yansıyor
MSCI Türkiye Endeksi %2.2 yükselerek sene başından bu yana getirisini yine artırdı. 2019 yılıile endeksin artışı %14.0 oldu.

Türkiye 5 yıllık CDS marjındaki görüntü dünya haritasına bakıldığında kırmızı renkteki sınırlı sayıda gözlenen ülkeler arasında yer alsa da geçtiğimiz zamanlardaki ürkütücü seviyelere kıyasla 306,14 fiyatından işlem görmekte. CDS haftalık değişiminde %9.69, aylıkta %12.71’lik azalmalar gösterdi. Lakin yıllık bazda ise %91.56’lık bir artış hala ciddi bir boyutta.

CDS marjı bilindiği üzere kıymetler ticaretinde bir risk sigorta primi olarak gözleniyor ve işlem çarpanında yüksek boyutlarının olması sigortalanacak kıymet boyutuna göre değişse de marjın önemi hayli yüksek. Öte yandan bir risk göstergesi olarak takip edilen CDS’de kaydedilen düşüş seyri yine Türk pazarını desteleyen bir faktör olarak karşımızda.

Artan Risk İştahı ve Teknik Bakışta BIST 100

Yine makro taraftan bir açıda küresel risk iştahındaki geçtiğimiz günkü bozulma sinyali kırılmış durumda. Başkan Donald Trump’ın Çin ABD ticaret savaşları gündemindeki görüşmeleri başlığında, Trump’ın olumsuz tweeti ve hükümetin aksi yöndeki hareketi bir dalgalanmaya yol açmıştı. Yükselen risk iştahında bozulma görülmesine kaynak olan bu durumun ardından, iştah yine kabarmaya başlamış durumda. ABD’de kısmi kapalı hükümet tarihi kapalılık rekorları kırarken ülke varlıklarına para girişinin devam etmesi yine ele gelecek görece bir pozitif durum.
BIST 100 endeksi için haftanın son işlem gününde teknik tarafın işaret ettiği verilerde denge noktası (günlük baz PP) 101.288 seviyesinde gözlenebilir. Yaklaşık olarak denge noktasının üzerinde 1.000 puanlık bir duruş gösteren endeks 102.261 seviyesinde yorumlanabilecek direnci işaret ediyor. Hatta bu banttaki sıcak temas direncin kolay kırılması ve bir sonraki 102.747 direncine dokunulmasına yol açabilir.

Genel anlamda tüm gelişmeleri, ekonomik verileri ve politik taraftaki hareketi global boyuttan bir bakış ile BIST 100 endeksine uyarladığımızda görünümün olumlu seyri artarak devam etmekte.

0 Yorum