Nükleer santraldeki yangın piyasaları salladı

Nükleer santraldeki yangın piyasaları salladı
Ukrayna'da Rus askerlerinin Ukrayna güçleri ile çatışmaları nedeniyle Zaporijya Nükleer Santrali'nde çıkan yangın piyasaların da endişeye kapılmasına sebep oldu. Asya borsalarında sert satışlar görülürken petrol ve altın fiyatları da yükseldi. Yangının söndürüldüğü haberleri sonrası piyasalarda düşüşlerin bir kısmı geri alındı.

Ukrayna’da Rus güçlerinin yaklaştığı Avrupa’nın en büyük santrali Zaporijya Nükleer Santrali sahasındaki çatışmalar sonucu yangın çıktığı bildirildi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski bir patlama olması halinde bunun, Avrupa’nın sonu olacağını söyledi.


Yangın haberi Rusya Ukrayna savaşıyla risk iştahının azaldığı piyasalarda sert satışların gelmesine neden oldu. Sabah saatlerinde yangının kontrol altına alınmasıyla piyasalar rahat bir nefes alsa da düşüşlerdeki geri dönüşler sınırlı oldu. 

Yangın söndürülmeden önce Asya piyasalarında satışlar yüzde 2'yi geçerken Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 1,6 gerileyerek 585.5 ile Kasım 2020'den bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi. Eksi yüzde 2,5'i gören Japonya'nın Nikkei Endeksi, yüzde 2,23 düşüşle kapandı.  


Hong Kong borsasında yüzde 2,5'i bulan düşüşler Çin borsalarında yüzde 1'in üzerinde Güney Kore KOSPI Endeksi yüzde 1,3; Hindistan borsasında yüzde .085; Avustralya'da yüzde 0,57 civarı satıcılı kapanış yaptı.  ABD vadeli endeks kontratlarında da düşüşler yüzde 1'in üzerinden yüzde 0,3'lere geriledi.  

Petrol ve altında da yükseliş
Dün 110 doların hemen üzerinde günü tamamlayan brent petrolde, haberlerin gelmesiyle 114 doları aşan varil fiyatları ilk tepkinin ardından 112 doların altına geriledi. 

Gece yarısı 1.930 doların hemen üzerinde seyreden spot altın fiyatları da santralde yangın haberiyle  1.950 dolara kadar çıktıktan sonra 1.940 dolar düzeyinde işlem görüyor.


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE