Ons altın 1850 direnci üzerinde tutunmaya çalışıyor

Ons altın 1850 direnci üzerinde tutunmaya çalışıyor
Doların küresel ölçekte değer kayıplarını artırmasıyla yönünü yukarı çeviren ons altında fiyatlar 1850 seviyesi üzeri fiyatlamaları gündeme getirdi. Diğer taraftan ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yüzde 2,80 seviyesine gerilemesi emtiadaki yükseliş potansiyelini tetikledi.

Geçtiğimiz hafta Çin'de beklentilerin altında kalan veriler ve COVID-19 tedbirleri piyasalardaki risk iştahını zayıflatmaya devam ederken, ABD'de perakende şirketlerinin açıkladığı zayıf finansallar küresel büyüme görünümüne ilişkin endişeleri beraberinde getirdi. Fed yetkilileri ise enflasyon düşene kadar faiz artırımlarına devam edileceğine dair açıklamada bulunmaya devam ediyor.

ABD bazlı gelişmelerde ise haftanın ilk işlem günü oldukça sakin seyrederken, bu hafta gerçekleşecek olan FOMC tutanakları fiyatlamalar nezdinde önem taşıyor. Özellikle Fed’in gelecek toplantılar için 50 baz puan üzeri bir faize açık kapı bırakması ile dolara olan talebin tekrardan arttığını görebiliriz. Bu durumun değerli metaller nezdinde aşağı yönlü potansiyeli artıracağı göz ardı edilmemeli. Dünkü seansta ise ABD Başkanı Biden’ın, Çin’e yönelik tarifeleri azaltmayı düşüneceklerine yönelik açıklamada bulunması piyasalardaki risk iştahını bir miktar yükseltti. Bu gelişme ile emtiadaki toparlanmaların hafif hız kestiğini gördük. Tüm bu bilgiler ışığında emtianın güçlü dolar etkisi ile 1795 seviyesine dek yaşamış olduğu satış hareketinden tekrardan yönünü yukarı çevirdiği görülüyor. Özellikle emtianın 1850 seviyesi üzeri fiyatlamalarını koruması halinde ilk olarak 1870 direnci, bu seviyenin aşılması ile birlikte 1890 ve 1910 dirençleri kademeli olarak hedeflenebilir. Ancak olası bir tekrardan yön değişimi yaşanması ihtimalinde ise 1850 desteği altında 1833 ve 1815 destekleri önemli geçiş hatlarını oluşturuyor.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi;

Facebook'ta;  BORSA TREND  ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS  (https://www.facebook.com/groups/1286784951478515/?multi_permalinks=2199358036887864)
Twitter'da     ; BORSA TREND EXTRA  ( https://twitter.com/BorsaTrendExtra )
Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE