Ons Altın,zayıf dolar nedeniyle 1800 dolar üstünde kalıcılığını koruyor

Ons Altın,zayıf dolar nedeniyle 1800 dolar üstünde kalıcılığını koruyor
Altın, Japonya Merkez Bankası'nın dolarda baskı yaratan getiri eğrisi politikasındaki değişiklik sonrası elde ettiği kazançlarını koruyarak yatay seyretti.

Altın, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) beklenmedik getiri eğrisi politikasında değişikliğe gitmesinin piyasaları sarsması sonrası Salı günü elde ettiği kazançlarını korudu.

Spot altın 1.814 dolar seviyesinde işlem görüyor. Gram altın ise Salı günü 1092 TL ile rekor 1093 TL seviyelerine yaklaşırken işlem gününü 1088 TL ile tamamladı. Gram altın piyasalarda 1088 TL’den alıcı buluyor.

Spot altın, Salı günü BOJ’nin doların düşmesine neden olan hamlesi sonrası yüzde 1,7 yükselmişti. Dolar üzerinden fiyatlanan ve faiz getirisi olmayan değerli metal geleneksel olarak dolar ve hazine getirileriyle negatif yönlü hareket etme eğilimine sahip.
BOJ Japonya 10 yıll tahvil getiri tavanını sürpriz şekilde 50 baz puana çıkarmış ve Çarşamba günü Japan Bond Trading'in yayımladığı verilere göre iki yıllık tahvil getirisi iki baz puan yükselişle 2015'ten beri ilk kez pozitife dönerek yüzde 0,01'e ulaştı.
Piyasa aktörleri bu hafta aralarında Fed’in başlıca enflasyon göstergesinin de olduğu ve faiz artış patikasına dair daha fazla ipucu verebilecek bir dizi ABD ekonomik verisini takip edecek.

Uzmanlar tatil sezonunu yaklaşması ve likiditenin azalmasıyla piyasa hamlelerinin sertleşebileceğini vurguluyorlar.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE