Ons altında resesyon tepkisi kısa sürdü

Ons altında resesyon tepkisi kısa sürdü
 Son günlerde yüksek oynaklık gösteren ons altın haftaya sınırlı satıcılı başladı.

ABD’de tarım dışı istihdamın yüksek gelmesi ve Fed’in 75 baz puanlık faiz artışı yapmasıyla baskı altında kalan ons altın fiyatı 1.876 dolar direncini aşamadı ve önce 1.805 dolara geriledi, ardından işlemler 1.830-1.850 dolar aralığında sakinleşti. Bu hafta 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1.843 doların altında fiyatlanan kıymetli metal, her ne kadar resesyon riskinden destek alsa da tahvil ve dolar baskısına yenik düşüyor. Yükseliş atakları 5 Mayıs’tan beri 1.876 doları geçemiyor.

Küresel piyasalar ABD ekonomisinin bu yıl sonu ya da 2023 başında resesyona girmesine %40'a yakın olasılık veriyor. Bu olasılık 2008 kriziyle beklenen resesyon olasılığının bile üzerinde. Dolayısıyla büyümeye endeksli olan petrol, demir ve çelik gibi önemli değerlerde yaşanan düşüş Cuma günü altını da vurmuştu. Bu hafta gelen tepki alımlarıyla düşüş azalırken altın istenen toparlanmayı henüz gösteremiyor.

Fiyatta 1.858 ve 1.876 dolar direnç olarak görülürken FOMC öncesi test edilen 1.805 dolar ise en yakın destek noktası olarak izleniyor.

Haziran ayında aylık bazda nötr tarafta olan ve getiri sağlayamayan kıymetli metal yıllık bazda da %0,4 ile son derece zayıf noktada. Pandemi sonrası rekor tazeleyen fiyatta bu yıl merkez bankalarının politikalarından kaynaklanan baskı söz konusu.Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE