Ons ve gram altın haftaya düşüşle başladı

Ons ve gram altın haftaya düşüşle başladı
 Ons altın yeni haftaya %1 düşüşle başlayarak 1.966 dolara geriledi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ve artan jeopolitik risklerle hızlı bir yükseliş gösteren altın, geçen hafta 2.070 dolara çıkarak 7 Ağustos 2020’de görülen 2.074 tarihi zirvenin ardından en yüksek seviyeyi gördü.

Kıymetli metal, geçen haftaki yükselişinin ardından önce 1.990 dolar altına indi ve haftayı 1.986 dolardan kapattı. Ardından bugün 1.970 dolar altına inerek düşüşünü sürdürüyor.

Altındaki düşüşte Ukrayna ve Rusya arasındaki müzakerelerin iyi gittiğine dair haberler etkili oluyor. Geçen hafta içindeki görüşmelerden sonuç alınamamasına karşın diyaloğun devam etmesi ve taraflardan da müzakereye devam yönünde açıklamalar gelmesi fiyatta düşüş yarattı.

İki komşu ülke arasındaki savaşın dünya ticaretine maliyeti oldukça yüksek. Öte yandan petrolden temel gıda ihtiyaçları ve metallere kadar fiyatlardaki artışın küresel enflasyonu daha da artıracağı beklentisi altının güçlü kalacağına dair beklenti yaratıyor. Savaş fiyatlamasıyla gelen hızlı yükselişin ardından bugünlerde yaşanan düşüşün hangi seviyelerde dengeleneceği Fed fiyatlamasının etkisi bakımından da önemli.

Son FOMC toplantısından bugüne gündem değişti ve risklerin arttığı bu ortamda komitenin hem faiz hem de bilanço küçültme politikasında nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Toplantı kararı Çarşamba günü açıklanacak. Öncesinde jeopolitik tansiyonun düşmesi altında da geri çekilmenin devam etmesine neden olabilir.

Ons altındaki hızlı yükseliş ve dolar kurunun da 15,0 seviyesine yaklaşması ile geçen hafta 968 TL’ye çıkan gram altın, yeni haftaya düşüşle başladı. Bugün onsta %1’lik düşüş olması ve dolar kurunun da sabahki kazancını geri vermesi ile gram fiyatı %1,3 düşüşle 930 TL’ye geriledi. Yılbaşından itibaren %25’e yakın primlenen gram fiyatı bugünkü düşüşle beraber kazancını %19’a indirdi.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi;

Facebook'ta;  BORSA TREND  ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS  (https://www.facebook.com/groups/1286784951478515/?multi_permalinks=2199358036887864)
Twitter'da     ; BORSA TREND EXTRA  ( https://twitter.com/BorsaTrendExtra )

Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE