Önümüzdeki Hafta Piyasaların Gündeminde neler var?

Önümüzdeki Hafta Piyasaların Gündeminde neler var?
Yurt içinde ve yurt dışında piyasalar için önümüzdeki hafta yoğun bir gündem bizleri bekliyor. İşte haftanın ajandasında gün gün takip edilmesi gerekenler...

Gelecek hafta yurt içinde ödemeler dengesi, işsizlik ve sanayi üretimi verileri öne çıkarken, yurt dışında enflasyon rakamları yakından takip edilecek. Fed tutanakları da haftanın önemli gündemi olacak. Ayrıca 7 yılın zirvesini gören petrol fiyatlarını yakından ilgilendiren Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) aylık "Petrol PiyasaRaporu" da 13 Ekim Çarşamba günü açıklanacak.

İşte piyasalarda yurt içi ve yurt dışında gün gün haftanın ajandası…

11 Ekim Pazartesi 
- Yurt içinde haftaya önemli verilerle başlanacak. Türkiye Cumhuriyet  Merkez Bankası(TCMB) ödemeler dengesi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ise işgücü istatistikleri verilerini yayımlayacak (10.00). Mevsimsel düzeltilmiş verilerle işsizlik oranı Temmuz ayında yüzde 12,0 olarak açıklanmıştı.  Cari işlemler dengesi Temmuz ayında 683 milyon dolar açık vermişti.

- TÜİK ayrıca kümes hayvancılığı üretimi ile süt ve süt ürünleri üretimi verilerini açıklayacak (10.00).

- Hazine ve Maliye Bakanlığı, Altına Dayalı Kira Sertifikası ve Altın Tahvili doğrudan satışı gerçekleştirecek. Söz konusu kıymetler 6 ayda bir kupon ve kira ödemeli, 3 yıl vadeli olacak.

- Yurt içinde diğer önemli gündem Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası  (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda yapacağı sunum olacak. Kavcıoğlu, banka faaliyetlerine ilişkin bir  sunum yapacak (14.00).

12 Ekim Salı 
- Haftanın ilk günü olduğu gibi ikinci günü de yurt içinde önemli  veriler ekranlara düşecek. TÜİK, hepsi Ağustos ayı için sanayi  üretimi, perakende satışlar ve ciro endekslerini aynı saatte  açıklayacak (10.00).

Sanayi üretimi Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 4,2 düşerken, geçen yıl aynı aya göre yüzde 8,7 artış göstermişti. Perakende satış hacmi Temmuz'da aylık yüzde 0,7, yıllık yüzde 12,3, cirosu aylık yüzde 1,5, yıllık yüzde 32,7 artış olarak açıklanmıştı.

13 Ekim Çarşamba 
- TÜİK tarafından konut satışları, İnşaat Maliyet Endeksi ve dış ticaret endeksleri verileri duyurulacak (10.00).


14 Ekim Perşembe 
 - TÜİK Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi ve 2020 yılına ilişkin Kurumsal Sektör Hesapları raporunu yayımlayacak (10.00).

- TCMB özel sektörün yurt dışı kredi borcu verilerini açıklayacak (10.00).

- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) ve TCMB para ve banka  istatistikleri haftalık verileri yayımlanacak. Merkez Bankası haftalık  bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, rezervler ve yurt içi  yerleşiklerin döviz pozisyonu öncelikli olarak izlenecek (14.30).

15 Ekim Cuma 
 - TCMB, "Piyasa Katılımcıları Anketi" sonuçlarını açıklayacak. Bir  önceki ankette yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 16,74, 12 ay  sonrası beklentisi yüzde 12,94 olarak belirlenmişti (10.00).

- Günün ilk verileri TÜİK tarafından gelecek ücretli çalışan ve TCMB  tarafından açıklanacak kısa vadeli dış borç istatistikleri olacak  (10.00).

 Yurt dışı gündemi

11 Ekim Pazartesi 
- Asya ve Avrupa'da öne çıkan bir verinin olmadığı günde İtalya sanayi üretimi (11.00) takip edilecek.

- Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Philip Lane ve Frank  Elderson (15.30-15.45), İspanya Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernandez  de Cos (16.30) konon konuşma yapacak yetkilileri olacak.

- ABD'de "Colombus Günü" nedeniyle kamu kurumları kapalı olacak. Ancak borsalar ve bazı piyasalar işleme açık bulunacak.

12 Ekim Salı 
- Asya piyasaları Japonya'dan gelecek üretici fiyatları ile açılacak. Güney Kore Merkez Bankası(BOK), faiz kararını açıklayacak (03.50).

- İngiltere'de işgücü verileri günün erken saatlerinde ekrana düşecek. İşsizlik oranı Temmuz ayında yüzde 4,6 olarak açıklanmıştı (09.00).

- Avrupa'da günün en önemli verisi ZEW Endeksleri olacak. Almanya'da ZEW Ekonomik Beklenti Endeksi en son 26,5, Cari Koşullar Endeksi  31,9 olarak gelmişti.

- ABD'de NFIB Küçük İşletmeler İyimserlik Endeksi (13.00), JOLTS açılan iş sayısı (17.00), API petrol stokları (23.30) verileri bulunuyor.

- Avrupa Birliği(AB)-Ukrayna zirvesi gerçekleştirilecek.

- Afganistan konulu G20 olağanüstü toplantısı İtalya'da yapılacak.

13 Ekim Çarşamba 
- Günün en önemli verisinde Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) aylık "Petrol Piyasası Raporu" açıklanacak.

- Asya ve Avustralya piyasalarında erken saatlerde Yeni Zelanda gıda  fiyatları (00.45), Güney Kore işsizlik oranı (02.00), Japonya çekirdek makine siparişleri (02.50) verileri izlenecek.

- Asya'da en önemli veri Çin'den gelecek ticaret rakamları olacak. Bir önceki ay ticaret 58,34 milyar dolar fazla verirken, ihracatta yüzde 25,6, ithalatta yüzde 33,1 artış yaşanmıştı.

 - Avrupa piyasaları İngiltere ve Almanya'dan gelecek önemli verilerle güne başlayacak. İngiltere'de sanayi üretimi, aylık GSYH ve ticaret rakamları gelirken, Almanya'da final tüketici fiyatları verileri izlenecek (09.00).

- Euro Bölgesi için Ağustos ayına ilişkin sanayi üretimi rakamları takip edilecek. Bir önceki ay aylık yüzde 1,5, yıllık yüzde 7,7 artış yaşanmıştı.

- Asya ve Avrupa'dan gelecek önemli verilerin ardından, günün en önemli verisi olan ABD tüketici fiyatları beklenecek. ABD'de Ağustos ayında enflasyon aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 5,3 artış göstermişti (15.30).

- ABD'nin diğer verileri MBA mortgage rakamları (14.00) ve Hazine bütçe dengesi (21.00) olacak.

- Dünya Bankası Grubu Başkanı David Malpass, Dünya Bankası/IMF yıllık  toplantıları sırasında basın toplantısı düzenleyecek (15.15). Ardından IMF Başkanı Kristalina Georgieva konuşacak.

ABD Merkez Bankası(Fed), 21-22 Eylül FOMC toplantı tutanaklarını  açıklayacak (21.00).

14 Ekim Perşembe 
 - Avustralya işgücü rakamları güney yarımkürenin önemli verilerinden biri  olarak takip edilecek (03.30)

- Çin'den erken saatlerde gelecek enflasyon verileri piyasalar tarafından yakından izlenecek. Ülkede Ağustos ayında enflasyon aylık yüzde 0,1, yıllık yüzde 0,8 artış göstermişti (04.30).

- ABD'de bir gün önce açıklanacak tüketici fiyatlarının ardından üretici fiyatları piyasaların takip edeceği gündem maddesi olacak. Üretici fiyatları Ağustos ayında aylık yüzde 0,7, yıllık yüzde 8,3 artmıştı. (15.30)

- ABD'de işsizlik başvuruları (15.30), doğal gaz stokları (17.30),  petrol stokları (18.00) verileri de gündemde yer alıyor.

- Uluslararası Enerji Ajansı(IEA) aylık raporu açıklanacak (11.00).

15 Ekim Cuma 
- Euro Bölgesi dış ticaret verilerini yayımlayacak (12.00).

- ABD'de haftanın son günü piyasaları önemli veriler bekliyor. New York Fed İmalat Endeksi, perakende satışlar, ithal fiyatlar (15.30),  Michigan Tüketici Güven Endeksi, işletme stokları (17.00), Baker Hughes sondaj kule sayıları (20.00) analistler tarafından yakından takip edilecekler.


''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.

0 Yorum

YORUM EKLE