Önümüzdeki Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Önümüzdeki Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme
Cuma günkü ABD istihdam raporu, Fed Başkanı Jerome Powell'ın ifadesi ve Avrupa Merkez Bankası politika toplantısının öne çıkacağı piyasalarda yoğun bir hafta olacak.

Yeni haftaya başlamadan önce bilmeniz gerekenler.

1. Tarım dışı istihdam

Cuma günkü aylık istihdam raporu, Fed’in ilk faiz indiriminin zamanlamasını ölçmeye çalışan yatırımcılar tarafından merakla beklenirken Merkez Bankasının, ekonomi için yumuşak bir iniş yapabileceği umuduyla beklentiler şu anda Haziran ayını hedefliyor.

İş gücü piyasasının güçlenmeye devam ettiğine dair işaretler yatırımcıların; Fed'in, politikayı çok erken genişletmeye başlaması halinde beklenenden daha güçlü bir ekonominin enflasyonu yeniden ateşleyebileceğine dair endişelerini gidermelerini zorlaştırabilir.

Ekonomistler, Ocak ayındaki son bir yılın en büyük artışı olan 353.000'lik patlamanın ardından Şubat ayında ekonominin 190.000 istihdam eklemesini bekliyor. İşsizlik oranının %3,7 seviyesinde sabit kalması, ücret artışının da ılımlı bir seyir izlemesi bekleniyor.

2. Powell'ın sunumu

Cuma günkü istihdam verileri öncesinde yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Çarşamba günü Meclis Komitesi ve Perşembe günü Senato önünde para politikasına ilişkin altı ayda bir yaptığı sunumları dinleme şansı bulacak.

Powell'ın, ekonomideki güce ve kalıcı fiyat baskılarına işaret eden son veriler ışığında, politika yapıcıların faizleri ne zaman düşürmeye başlayacaklarına karar verirken temkinli bir yaklaşım sergileyeceklerini yinelemesi bekleniyor.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD ekonomisinde fiyat baskılarının devam etmesi nedeniyle Merkez Bankasının gösterge faiz oranını ne zaman düşürmeye başlayabileceğini tahmin etmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

3. Borsa rallisi

Dow, S&P 500 ve Nasdaq, büyük ölçüde yarı iletken isimlerini de yükselten yapay zeka ile ilgili büyüme beklentileriyle beslenen bir rallide, Şubat ayında üst üste dördüncü ay yükseliş kaydetti.

S&P 500 ve Nasdaq, Cuma günü rekor seviyelerden kapanırken Nasdaq üst üste ikinci kez rekor seviyede kapanmış oldu. Nasdaq ayrıca gün içi rekoru kırarak Kasım 2021'de ulaştığı 16.212,23'lük önceki zirvesini aştı.

Piyasalar, ekonominin yüksek faiz oranları karşısında dirençli kalmaya devam ettiğine dair göstergelerden de destek aldı.

New York'taki CFRA Research'ün baş yatırım stratejisti Sam Stovall, Reuters'a verdiği demeçte, "Ekonomi iyi gittiği ve enflasyon biraz yapışkan kaldığı için Fed, faiz oranlarını düşürmekte daha yavaş olacak." dedi.

"Ama bu iyi bir şey çünkü o zaman yüksek faiz döngüsünden yavaş yavaş çıkıyoruz ve faizleri agresif bir şekilde düşürmeye ihtiyacımız yok."

4. ECB kararı

Perşembe günü toplanacak olan Avrupa Merkez Bankasının (ECB), herhangi bir politika değişikliğine gitmesi beklenmezken yatırımcılar, yetkililerin faiz indirimlerini tartışmak için henüz erken olduğunu tekrarlayıp tekrarlamayacağını görmeyi bekliyor.

ECB, yetkililerin enflasyonun %2 hedefine dönme yolunda ilerlediğine dair daha fazla kanıt görmeleri gerektiğini söylemesiyle, faiz indirimi tartışmalarını geri püskürttü ancak piyasalar, hâlâ bankanın bu yıl içinde faiz indirimine başlamasını ve ilk hamlenin Haziran ayında yapılmasını bekliyor.

Cuma günü açıklanan Euro Bölgesi enflasyon verileri, ECB'nin temkinli duruşunu destekler nitelikteydi. Tüketici fiyatları enflasyonu, Şubat ayında beklenenden daha az yavaşlarken temel enflasyon da beklenenden daha yavaş bir hızda azaldı.

ECB'nin en büyük endişesi, ücret enflasyonunun hâlâ çok yüksek olması ve fiyat baskılarını daha artırmaya devam etme riski taşıması.

5. Petrol fiyatları

Petrol fiyatları Cuma günü yükseldi ve yatırımcıların, OPEC+'nın ikinci çeyrek için arz anlaşmalarına ilişkin kararını beklerken aynı zamanda ABD, Avrupa ve Çin’den gelen yeni ekonomi verilerini tartmasıyla hafta bazında kazandı.

Kontrat aylarındaki değişimin ardından Brent, haftalık bazda %2,4 civarında artış kaydederken WTI %4,5'in üzerinde değer kazandı.

Raporlara göre OPEC’in, üretim kesintilerinin uzatılmasına ilişkin kararının önümüzdeki hafta içinde alınması ve her ülkenin kendi kararını açıklaması bekleniyor.

Lipow Oil Associates Başkanı Andrew Lipow, Reuters'a yaptığı açıklamada, "OPEC+'nın gönüllü üretim kesintilerini 2024'ün ikinci çeyreğine kadar sürdüreceği beklentisi, piyasanın ana odak noktası." dedi.

Kızıldeniz'deki jeopolitik gerilimler de fiyatları desteklemeye devam edecek gibi görünüyor.

Kaynak:Reuters

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE