Petrol fiyatları stokların artması ve üretimin rekor seviyeye ulaşmasıyla düştü

Petrol fiyatları stokların artması ve üretimin rekor seviyeye ulaşmasıyla düştü
ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol fiyatları, son verilerin ham petrol üretimindeki rekor artışla birlikte önemli bir stok birikimini ortaya koymasıyla 72,90 dolara geriledi.

Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) Perşembe günü, 10 Kasım'da sona eren haftada ham petrol üretiminin günlük 13,2 milyon varil ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi.

Stoklardaki 3,6 milyon varillik artış toplam yurtiçi stokları 439,4 milyon varile yükseltirken, bu rakam geçen yılın biraz üzerinde ancak beş yıllık ortalamanın altında kaldı. Özellikle Cushing terminalindeki arzın 1,9 milyon varil artarak Eylül ayından bu yana en büyük artışa işaret etmesi ve ulusal ham petrol arz seviyesinin 28,8 güne yükselmesi dikkat çekti.

Artan ham petrol stoklarının aksine, benzin stokları güçlü talebe rağmen 1,5 milyon varil azalarak 215,7 milyon varil ile geçen yılki seviyelerin üzerinde ancak beş yıllık normun altında yer aldı. Distile ürün stokları ise yedi haftalık düşüşünü sürdürerek 1,4 milyon varil daha azaldı ve geçen yılki seviyesinin hemen altında, beş yıllık ortalamanın ise önemli ölçüde altında kaldı.

Raporda ayrıca rafineri kullanım oranlarının %86,1'e ulaştığı vurgulandı. Delek US Holdings (NYSE: DK), EOG Resources (NYSE: EOG) ve Civitas Resources (NYSE: CIVI) gibi enerji şirketlerinin yatırımcıların dikkatini çekmeye başladığı bu dönemde, her biri Zacks Rank #2 tavsiyesi alarak mevcut piyasa dinamiklerinde olumlu yatırım beklentilerine işaret ediyor.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

 BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE