Petrol yönünü aşağı çevirdi,düşüş devam ediyor

Petrol yönünü aşağı çevirdi,düşüş devam ediyor
Rusya – Ukrayna krizinden gelen yapıcı mesajlar petrolün 2014 yılından bu yana gördüğü zirveden geri çekilmesini sağladı.

Piyasadan son gelişmeler şöyle…

Petrol piyasaRusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi yakından takip ederken, fiyatlar son 8 yılın zirvesinden düşüşe geçti. Pazartesi günü Batı Teksas türü ham petrolün varili 95,81 dolara, brent petrolün 96,76 dolara yükseldi.

İkisinde de yıllık en üst nokta kaydedilirken, ortalama artış oranı sırasıyla yüzde 55 ve yüzde 48 oldu. Fiyatları etkileyen jeopolitik gelişmeler devam ederken, diplomasi trafiğinden gelen haberlerle bugün düşüş yönünde bir seyir hakim.

Salı günü 96 doları test ettikten sonra kazancının bir kısmını veren petrol, kapanışı 95,46’dan yaptı. Bu sabah 06.00 itibarıyla yönünü aşağı çevirerek 91.05 dolara kadar geriledi. Böylelikle haftalık kazancını yüzde 2.50’ye düşürmüş oldu.

Aynı dakikalarda yüzde 2,37 azalışla 92,37 dolardan işlem gören brent petrol ise önceki gün içinde 93,81 – 96,25 arasında hareket etti. Söz konusu düşüşte ana etken Rusya’nın ABD’nin ortaya attığı işgal iddialarını reddetmesi oldu.

Rusya Savunma Savunma Bakanlığı Ukrayna sınırındaki askeri bölgelerindeki bazı birliklerin tatbikatları tamamlayıp, geri döndüğünü bildirdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenski’nin 16 Şubat’ı “Birlik Günü” ilan etmesi de tansiyonun bir miktar düşmesini sağladı. ABD tarafından gelen açıklamalar, Rusya’nın Ukrayna’ya 16 Şubat’ta bir işgal hazırlığında olduğunu söylüyordu.

Krize dair gelen haberler petrolün de hızını keserken, uzmanlardan yeni tahminler geldi. Energy Intelligence Group Küresel Petrol Piyasaları ve Kuzey Amerika Enerji Araştırmaları Başkanı Abhi Rajendran, kısa vadede jeopolitik gelişmelerin izlenmeye devam edeceğini söyledi.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi;

Facebook'ta;  BORSA TREND  ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
               BORSA TREND EXTRA ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )
Twitter'da     ; BORSA TREND EXTRA  ( https://twitter.com/BorsaTrendExtra )

Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE