Petrolde düşüş eğilimi devam ediyor

Petrolde düşüş eğilimi devam ediyor

Petrol Cuma günü yükseliş kaydetti ancak yatırımcıların OPEC+'nın daha derin arz kesintilerinin etkili olacağından şüphe duymasıyla 2018'den bu yana en uzun haftalık kayıp serisine doğru ilerlemeye devam etti.

Varil başına 75 doların üzerinde işlem gören küresel gösterge Brent hala yedinci haftalık düşüşe doğru ilerliyor. ABD ham petrolü son altı seansta yüzde 11 oranında geriledikten sonra varil başına 70 dolara yakındı.

Grubun daha derin kesintilere yönelik planlarının şüpheyle karşılanmasıyla ham petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu ile müttefikleri arasında geçen hafta yapılan toplantıdan bu yana tüm seansları düşük kapattı. Bu düşüş, önde gelen üretici Suudi Arabistan'ın kısıtlamaların Mart ayı sonrasına kadar uzatılabileceğini söylemesi ve ardından Rusya, Cezayir ve Kuveyt'ten gelen benzer açıklamaların ardından geldi.

Talebin gidişatına ilişkin endişeler de var.Çin tüketiminin gelecek yıl günde 500 bin varil artması bekleniyor; bu rakam 2023'teki artışın üçte birinden daha az. Bu arada ABD'de pek çok ekonomist önümüzdeki yıldan itibaren bir durgunluk öngörüyor.

Mumbai'deki Kotak Securities Emtia Araştırma Başkanı Ravindra Rao, "Petrol talebi görünümü hala kasvetli. Çin'deki toparlanma ivme kazanamadı, Batı'daki fabrika faaliyetleri ise daralmaya devam ediyor" dedi.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

 BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE