Piyasalar yoğun bir haftaya giriyor: Hangi veriler takip edilecek?

Piyasalar yoğun bir haftaya giriyor: Hangi veriler takip edilecek?
ABD’de artan enflasyon baskılarının ABD Merkez Bankası’nın beklenenden önce sıkı para politikasına zorlayabileceği endişeleri bu hafta fiyatlamalarda önemli rol oynadı.

Küresel pay piyasaları enflasyon endişeleriyle karışık bir seyir izlerken, gözler gelecek hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantı tutanakları başta olmak üzere yoğun veri gündemine çevrildi.

-ABD’de artan enflasyon baskılarının ABD Merkez Bankası’nın (Fed) beklenenden önce sıkı para politikasına zorlayabileceği endişeleri bu hafta fiyatlamalarda önemli rol oynadı.

-Avrupa’da artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyebileceği endişesi haftanın son işlem gününde havacılık hisseleri öncülüğünde Avrupa borsalarındaki kazançları törpüledi.

-Fed yetkililerinin hafta boyunca yaptıkları sözle yönlendirmeler yatırımcıların odağında yer alırken, gelecek hafta açıklanacak Fed’in toplantı tutanaklarının para politikasının geleceğine ilişkin ipuçları barındırması bekleniyor.

-San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, hafta içinde yaptığı açıklamada, ekonomi için bir yıl öncesine göre daha pozitif olduğunu belirtirken, faiz artışı konusunda adım atmak için henüz çok erken olduğunu dile getirdi.

-Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida ise varlık alım hızının azaltılmasını aralıktaki toplantıda görüşebileceklerini kaydetti.
Öte yandan, Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, tedarik zinciri aksamalarının devam etmesi veya enflasyon beklentilerinin kısa dönemli fiyat hareketleriyle bozulması durumunda dünyanın bazı bölgelerinde enflasyonun daha kalıcı hale gelebileceğini belirtti. ABD’de para politikasına ilişkin artan belirsizlikler sonrası ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi haftalık 3 baz puan düşüşle yüzde 1,54’e indi.

-Altının ons fiyatı artan enflasyonun sıkı para politikasının beklenenden önce uygulamaya alınabileceğini ilişkin endişelerle gerileyerek, haftayı yüzde 0,96 azalışla 1.847 dolardan tamamladı.

-ABD Başkanı Joe Biden, hafta içinde ülkede son aylarda yüzde 50’den fazla artış gösteren akaryakıt fiyatlarında “rekabete karşı” ya da “yasa dışı bir uygulama” olup olmadığının araştırılması için Federal Ticaret Komisyonuna (FTC) talimat verdi. Avrupa’da uygulamaya alınan Kovid-19 kısıtlamalarıyla düşüş eğilimi hızlanan Brent petrolün varil fiyatı haftayı yüzde 4,1 azalışla 78 dolardan tamamladı.

ABD’de gözler Fed tutanakları ve yoğun veri takviminde

ABD’de New York borsasında S&P 500 ve Nasdaq endeksi haftalık kapanış rekorunu kırarken, Dow Jones endeksi negatif ayrıştı. Hafta boyunca Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri yatırımcıların odağında yer alırken, gelecek hafta Fed’in toplantı tutanakları ve 3. çeyrek büyüme rakamları başta olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilecek.

ABD’de enflasyon endişesi varlık fiyatlarının üzerinde etkili olmaya devam ediyor. ABD’de Philadelphia Fed İmalat Endeksi de kasımda piyasa beklentilerinin üzerinde artış göstererek 7 ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, tüketici harcamalarındaki güçlü seyrin enflasyonu destekleyebileceği korkusu varlık fiyatlarında oynaklığı artırdı.

Artan küresel dolar talebiyle dolar endeksi hafta içinde 96,2’yle son 16 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Öte yandan, ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Joe Biden’ın ekonomi planının ikinci aşamasını oluşturan 1,75 trilyon dolarlık sosyal harcama paketini onayladı.
Makro ekonomik verilere göre ise Avro Bölgesi üçüncü çeyrekte beklentilere paralel çeyreklik yüzde 2,2 büyürken, İngiltere’de ekimde enflasyon yıllık yüzde 4,2’ye yükseldi.

Avro, dolar karşısında Temmuz 2020’den bu yana en düşük seviye olan 1,1250’ye kadar gerilemesinin ardından haftayı yüzde 1,24 değer kaybıyla 1,1302’den tamamladı.

Almanya’da DAX endeksi haftalık yüzde 0,41 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,46 artışla haftalık kapanış rekoru kırarken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,69 ve İtalya’da MIB 30 endeksi ise yüzde 1,42 geriledi.

Asya borsaları Hong Kong hariç yükseldi

Asya’da ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in görüşmesi risk iştahını artırsa da Kovid-19 salgınında artan vaka sayılarıyla yükselişler sınırlı kalırken, Hong Kong borsasında teknoloji şirketleri öncülüğündeki satışlarla negatif ayrıştı.

Çin Merkez Bankası (PBoC) piyasalara 1 trilyon yuan likidite sağlayacağını duyurmasına karşın, Çinli emlak şirketleri piyasalar risk unsuru olmayı sürdürüyor.

Hafta içinde, bilinen 300 milyar dolar borcu bulunan Çinli emlak devi Evergrande’nin borçlarını ödemek için varlık satışı yaparken, son olarak Kaisa şirketinin tahvil ödemesini yapamadığına yönelik iddialar risk algısını artırdı.

Yurt içinde BIST 100 endeksine Garanti Bankası dopingi

Yurt içinde, Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, bu haftayla birlikte 6 hafta üst üste yükselirken, haftalık kapanış rekorunu da kırdı.

Hafta başında Garanti BBVA’nın ana hissedarı Banco Bilbao Vizcaya Argentaria’nın (BBVA) açıklaması Garanti BBVA hisseleri için gönüllü pay alım teklifinde bulunmaya karar verdiğini ve alım fiyatının, gerekli izinlerin alınması durumunda hisse başı 12,20 lira olacağını açıklamasıyla banka hisselerinin büyük çoğunluğu önemli yükseliş kaydetti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 100 baz puan indirerek yüzde 15’e düşürdü.

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Kurul’un, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklediği belirtilerek, “Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir.” ifadeleri kullanıldı.

BIST 100 endeksi bu hafta yüzde 6,03 artışla Kasım 2020’den bu yana en güçlü haftalık yükselişini sergileyerek, haftayı tüm zamanların en yüksek kapanış seviyesi olan 1.737,33 puandan tamamladı. Analistler, teknik açıdan 1.750 puanın direnç, 1.660 puanın ise destek olarak öne çıktığını kaydetti.

Dolar/TL de 11,3296 ile tarihi zirvesini görmesinin ardından haftayı 12,4 yükselişle haftalık kapanış rekoru olan 11,2308’den kapattı.''borsaseans.com, web sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin, bir adım önde olun.

0 Yorum