POLONYA'DAN ÖNEMLİ TÜRK SİHA AÇIKLAMASI

POLONYA'DAN ÖNEMLİ TÜRK SİHA AÇIKLAMASI

Polonya Milli Savunma Bakanı Blaszczak : Bayraktar TB2 ler Polonya Silahlı Kuvvetleri'ne hem keşif hemde saldırı gücü olarak büyük bir caydırıcılık sağlayacak.


Bakan Mariusz Blaszczak , Bayraktar TB2 SİHA'larla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Neden Bayraktar TB2’nin tedarik edilmesine karar verdiği sorusuna Bakan Błaszczak, "Benim amacım Polonya Ordusunu modernize ederek ülke savunmamızı süreklilik içerisinde geliştirmek. Bu anlaşma sayesinde Polonya çatışma alanlarında ve savaşlarda kanıtlanmış çok etkili bir insansız hava aracına sahip olacak." dedi.

"Envanterimize dahil edilecek olan 24 adet insansız hava aracı, 4 grup halinde tedarik edilecek" diyen Błaszczak, 24 uçağın 2022-2024 arası teslim edileceğini söyledi.


STANDART BİR ÜRÜN DEĞİL 


"Tedarik edilecek olan Bayraktar TB2’ler ise Polonya Silahlı Kuvvetlerine hem keşif hem de saldırı gücü olarak büyük bir caydırıcılık sağlayacak." diyen Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, "Standart bir ürün değil, ihtiyaçlarımıza özel üretilmiş bir ürün alacağız." dedi.

"TB2 alımı, Polonya Silahlı Kuvvetlerinin mevcut ihtiyaçlarının bir sonucudur" diyen Bakan Błaszczak, "Polonya Savunma Sanayii, halihazırda Polonya Silahlı Kuvvetlerinin İHA filosunun büyümesini sağladı" dedi ve ekledi:


"Fakat şu gerçeği unutmamalıyız ki Polonya Savunma Sanayii firmaları sahip oldukları kapasite itibariyle daha küçük sistemleri, yani mini ve makro insansız hava araçlarıyla gezici mühimmat tedarik ihtiyacımızı karşılamaktadır.""TÜRK HEYETİ BİZE ÇOK İYİ ŞARTLAR TEKLİF ETTİ" 


Polonyalı bakan, bu sınıfta yer alan İHA'lara gerçekten ihtiyaçları olduğunu belirterek, "Türk heyeti bize çok iyi şartlar teklif etti. Teslim edilecek ilk parti İHA'lar gelecek yılda Polonya semalarında olacak. Tüm sözleşme ise 2024 yılının sonunda tamamlanacak. Bu diğer ülkelerle karşılaştırıldığında çok hızlı bir tedarik süresi." dedi.


Polonya Savunma Bakanı Błaszczak, "Ayrıca Baykar Savunma yer kontrol istasyonları ve yedek malzemeleri olan insansız hava araçlarının yanı sıra, SAR radarları, simülatörler ve bir lojistik ve eğitim paketi de sunacak. Bayraktar hizmeti dahil motorlar, kontrol istasyonları ve kameralar Polonya’da çalıştırılacak. En iyi zaman, teknolojik ve operasyonel seçenekti." ifadelerini kullandı.


ALMANLARDAN İTİRAF 

Öte yandan, ABD'li medya kuruluşu Wall Street Journal'ın ardından Alman medyası da Türk SİHA'larını haberleştirdi. Haberde, gittikçe daha fazla ordunun, NATO ülkesi Polonya'nın bile Bayraktar TB2 satın aldığına yer verildi.


Türk SİHA'larının ABD ekipmanından daha ucuz olduğunun ve giderek daha fazla savaş alanında kullanıldığının altını çizen haberde, sadece askeri çatışmalarda değil, ülkeler arasındaki stratejik denge üzerinde de doğrudan bir etkiye sahip olacağı ifade edildi.


Haberde ayrıca Türk SİHA'larının Suriye ve Libya gibi ülkelerde tank ve uçaksavar mevzilerini imha ettiği yazıldı. Bayraktar TB2'nin Dağlık Karabağ'da ise Ermeni silahlı kuvvetlerinin aleyhine olacak şekilde kesin olarak değiştirdiği ifade edildi.


Alman medyasındaki haberde, Bayraktar TB2'nin teknik özelliklerine de değinildi. "Bayraktar TB2 adı verilen insansız, silahlı uçak 6,5 metre uzunluğunda, 400 kilogramın üzerinde ağırlığa ve on iki metre kanat açıklığına sahip." ifadeleri kullanıldı.


Haberde ayrıca "Drone, yaklaşık bir gün boyunca havada kalabiliyor ve standart olarak lazer güdümlü füzelerle donatılıyor." denildi.


Türk Bayraktar TB2'nin küçük ama yine de “etkili” olduğuna değinen haberde, gelecekteki çatışmalarda giderek daha önemli bir rol oynayacağının altı çizildi.

2 Yorum

 • Kullanıcı profil fotoğrafı

  Ahmet Şen

  13/06/2021 03:49:59

  Gurur verici. Ama gerçekçi olalım. Adamların elinde nükleer ve hidrojen bombası var. Daha çokk yol kat etmeliyiz.

 • Kullanıcı profil fotoğrafı

  Caner Kenarcı

  13/06/2021 03:51:03

  gerçekçi olmak gerekirse adamların elinde atom bombası,hidrojen bombası ve napalm bombası gibi gerçek yok edici silahlar var.bu silahlar atıldığında insandan zerre bir kalıntı kalmaz ve anında tuz ve toz olup kül gibi doğaya savrulursunuz.işte bu yüzden bizde yeni yeni iha-siha ,insansız yapay zeka ile çalışan uçaklar üretmemeli ,yeni ve hiç düymadığımız konseptler icad etmemeliyiz .eski usul siyasi tartışmalar yapmalı,siyasette sayın kılıçdaroğlu gibi para ve ekonomi ağırlıklı siyaset yapmalıyız.böyle yaparsak düşmanların teknolojilerini yakalar ve geçeriz.ne kadar çok tartışma o kadar çok ileri gideriz demektir.

YORUM EKLE