Powell öncesi borsalar yatay, ABD vadelileri yükselişte

Powell öncesi borsalar yatay, ABD vadelileri yükselişte
Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması öncesi Asya borsaları çoğunlukla yatay seyretti, Çinli teknoloji hisseleri yükselirken ABD vadeli endeks kontratları da yükselişte

Fed Başkanı Powell’ın Jackson Hole Sempozyumunda varlık alımını azaltmaya dair sinyaller aranacağı konuşması bugün gerçekleşecek.

Konuşma öncesi Asya Borsaları çoğunlukla yatay seyretti. Çin borsası ve Çin teknoloji hisseleri yükselirken ABD vadeli endeks kontratları da artışta.

Konuya yakın bazı kaynaklar ABD Başkanı Joe Biden’ın danışmanlarının Powell’ı ikinci kez Fed Başkanlığına aday göstermeyi değerlendirdiğini belirtti. Bu adım, genişleyici para politikasında devamlılık anlamına gelebilir.

Hazine tahvil getirileri düşerken dolar yükseldi. Bazı bölgesel Fed Başkanlarının tapering’in başlaması gerektiğine dair dünkü açıklamalarının etkisiyle ABD’de S&P 500 endeksi rekor seviyeden geriledi.
St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Kansas City Fed Başkanı Esther George bu yıl varlık alımı azaltımının başlaması gerektiğini söylemişti. Son olarak Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan da azaltımın en geç Ekim ayında başlaması gerektiğini bildirdi. 3 başkanın da bu yıl FOMC’de oy hakkı bulunmuyor.

Bugün Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı yükseldi. Fiyatlar böylece Ekim’den beri en güçlü haftalık artışa ilerledi.

Altının onsu 1,800 doları aştı. Bitcoin ise 47 bin dolar civarında.


''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.

0 Yorum