Ripple (XRP), SEC’in Suçlamalarını Savurmak İçin 15 Borsadan Belge İstedi!

Ripple (XRP), SEC’in Suçlamalarını Savurmak İçin 15 Borsadan Belge İstedi!

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortağı Chris Larsen, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan uluslararası kripto borsasını soruşturmasını talep eden bir hareket sundu. 2 Haziran tarihli önergeyle bir çok borsalardan belgeler talep ediyor. Önergenin destekleyici muhtırası, Cayman Adaları, Hong Kong, Güney Kore, Birleşik Krallık, Singapur, Seyşeller ve Malta’daki yetkililerden yardım talep eden talep mektuplarına dikkat çekiyor. SEC’in Ripple aleyhindeki düzeltilmiş şikayeti, Garlinghouse ve Larsen’i “dünyanın her yerinde” bulunan “kamu yatırımcılarına” iki milyardan fazla XRP satmakla suçluyor. 


SEC, satışlara dayalı olarak Ripple’ın yöneticilerinden şikayet istiyor. Ripple’ın yöneticileri, SEC’in 1933 Menkul Kıymetler Yasası’nın 5. Bölümünü ihlal ettikleri iddialarını reddederek, Bölüm 5’in bir kayıt beyanı olmadan menkul kıymetlerin yurtiçi satışını özellikle yasakladığını vurguladı. Garlinghouse ve Larsen’in yasal temsili, XRP satışlarının döviz üzerinden gerçekleştirildiğini ve dolayısıyla SEC’in yetki alanı dışında olduğunu söylüyor: 

Bu tür dış ticaret platformlarında gerçekleştirilen işlemlerde hem XRP teklifleri hem de XRP satışları ilgili platformların defter ve kayıtlarında ve dolayısıyla coğrafi olarak Amerika Birleşik Devletleri dışında gerçekleşti. SEC’in yerel teklifleri ve satışları iddia etmemesi, iddiaları için ölümcül olmalıdır.

Ripple, yeni önergesine tabi borsaların ve ilgili kuruluşların, özellikle bireysel davalılar tarafından yabancı dijital varlık alım satım platformlarında yürütüldüğü iddia edilen XRP işlemlerinin gerçekleştirildiği süreçle ilgili olarak, Ripple’ın SEC ile olan yasal savaşıyla ilgili “benzersiz belgelere ve bilgilere” sahip olduğunu iddia ediyor.

SEC, XRP satışlarının kripto varlığının fiyatını bastırdığını iddia ederek Şubat ayında Ripple ve firmanın yöneticilerine karşı şikayetini değiştirdi. Şikayet ayrıca Garlinghouse ve Larsen’i, iddia edilen satışlar sırasında XRP’de “çok uzun” olduğunu iddia ettiği için milyarlarca dolar değerinde XRP’yi boşaltırken kamu yatırımcılarını yanıltmakla suçluyor. Dosyalama, SEC’in Ripple aleyhindeki davasına önemli bir darbe indirilmesinden birkaç gün sonra geldi ve mahkeme, SEC’in Ripple ile hukuk danışmanı arasındaki iletişime erişme teklifini reddetti.

 "Ripple davasında yaşanacaklar" yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

0 Yorum

YORUM EKLE