Robin Brooks'dan Dolar/TL Paritesinde Adil Değer Hesaplaması Yorumu!

Robin Brooks'dan Dolar/TL Paritesinde Adil Değer Hesaplaması Yorumu!

Institute Of International Finance (IIF): Türk Lirası adil değer hesaplamamız geçen yılın ortasından bu yana 7,50 Dolar / TRY olarak değişmedi, ancak en son Global Macro Views, ödemeler dengesi gelişimini yansıtmak için başka bir ayarlama yaparak adil değer hesaplamamızı 9,50 Dolar / TL'ye yükseltti.


IIF/Brooks: "Dolar/TL paritesinde adil değer hesaplamamızı ay başında 9,50₺'ye taşımıştık. Bu hâlâ geçerli."

IIF/Brooks:"Türkiye'deki bankalar ve finansal olmayan şirketler için dış borç çevirme, Mart ayında süper ve sağlam görünmeye devam etti. Son yılların tüm iniş ve çıkışları boyunca, Türkiye'nin bankaları ve şirketleri bir istikrar çapası oldular ve inanılmaz derecede iyi yönetiliyorlar!"

2020 Aralık ayında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), 2021 yılı Dolar / TL paritesi ortalaması 8,8₺ olacak şeklinde açıklamada bulunduğunu varsayarsak Mart ayından bu yana %19'a sabitlenen faizde, yapılacak en ufak değişiklik Dolar / TL paritesini olumsuz etkileyebilir.

IIF/Brooks: "Dolar / TL'de bir önceki yüksek seviyeye 6 Kasım 2020'de 8.52 civarında ulaşıldı. Şu anda bu seviyeyi aşıyoruz ve gerçeğe uygun değerimiz, küresel sermaye piyasalarındaki zayıflığı yansıtmak için bu ayın başında kaydırdığımız seviye olan 9,50 Dolar / TL seviyesinde kalıyor."

Feragatname: Konu ile ilgili yorumlar ve analiz bulguları yalnızca ilgi kişilerin veya yazarın görüşleridir, kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Borsa  Seans veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı ya da haber kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir, bilgi vermek amacıyla paylaşılmıştır.

0 Yorum

YORUM EKLE