Rüzgar enerjisi sektöründe yerli üretim oranı yüzde 65’e ulaştı

Rüzgar enerjisi sektöründe yerli üretim oranı yüzde 65’e ulaştı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, rüzgar enerjisi sektörünün yüzde 65 yerli üretim oranıyla enerji teknolojilerinin yerlileşmesinde ilk sıralarda yer aldığını belirterek, "Rotor kanadı, türbin kulesi, bağlantı elemanları ve jeneratör parçaları gibi pek çok ekipman artık ülkemizde üretiliyor.” dedi.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen ‘Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi'nin 10’uncusu gerçekleştirildi. Kongrede konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, rüzgar başta olmak üzere Türkiye'deki yenilebilir enerji çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Rüzgar enerjisinde ilk adımın 23 yıl önce İzmir'de 1,5 megavat güçle atıldığını anımsatan Dönmez, bugün itibarıyla Türkiye'de rüzgar enerjisi sektöründe yerli ve yabancı toplam 231 firmanın faaliyet gösterdiğine dikkat çekti.

İşletme halindeki 355 santralde yıllık toplam 30 teravatsaat üretimin yapıldığını kaydeden Dönmez, Türkiye'de elektriğin yaklaşık yüzde 10'unun rüzgardan karşılandığını vurguladı.

Bu yıl günlük elektrik üretimde yüzde 20'leri aşan rüzgar payıyla rekor kırıldığını söyleyen Dönmez, rüzgar enerjisinde Ocak 2019'da 7 bin 591 megavat olan kurulu gücün 2 yılda yaklaşık 3 bin megavat artarak 10 bin 500 megavatın üzerine çıktığını bildirdi.

“Yenilenebilir enerji kurulu gücümüz yüzde 54'e yükseldi”

Mevcut durumda 1585 megavat kurulu gücündeki 63 santralin inşa halinde olduğunu aktaran Dönmez, şöyle devam etti: "Rüzgar enerjisinde en önemli hedeflerimizden biri de sektöre ait ekipmanların yerli imkanlarla üretilmesi. Şu anda ülkemizde rüzgar sektöründe faaliyet gösteren 16 yerli üreticimiz bulunuyor. Rotor kanadı, türbin kulesi, bağlantı elemanları ve jeneratör parçaları gibi pek çok ekipman artık ülkemizde üretiliyor. Yaklaşık 15 bin kişi rüzgar enerjisi sektöründe istihdam ediliyor. Sektörümüz yüzde 65 yerli üretim oranıyla enerji teknolojilerinin yerlileşmesinde başı çeken sektörlerimizden birisi durumunda. Öte yandan, Türkiye bugün 6 kıtada 45 ülkeye rüzgar enerjisi ekipmanı ihraç ediyor. Firmalarımızın cirolarının yüzde 70-80'lik kısmı ihracat gelirlerinden oluşuyor."

Dönmez, 2019'un başından itibaren devreye alınan kurulu gücün tamamına yakınının yenilenebilir kaynaklardan oluştuğunu vurgulayarak, "Dünyada 2020'de yenilenebilir enerji kurulu gücünü en çok artıran dokuzuncu, Avrupa'da dördüncü ülke olduk. Yenilenebilir enerji kurulu gücümüz yüzde 54'e yükseldi." diye konuştu.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE