Rüzgar Enerjisinde Yerlilik Oranı Yüzde 60 Üzerine Çıktı

Rüzgar Enerjisinde Yerlilik Oranı Yüzde 60 Üzerine Çıktı
Avrupa’da kurulu rüzgar gücünde 7’nci sırada olan Türkiye’de rüzgar enerjisi alanındaki yatırımlar 10 yılda 10 kat artırdı. 100’ün üzerinde yerli ve yabancı yatırımcının Türkiye’nin rüzgar enerjisine katkı sağladığını belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, rüzgar enerjisi sanayinde yüzde 60-65 oranlarında yerlilik sağlandığına dikkat çekti.

Son 10 yılda atılan adımlarla 10 kat gelişme gösteren Türkiye’nin doğal kaynağı rüzgar enerjisi, elektrik üretmeye, cari açığı kapatmaya ve istihdam sağlamaya devam ediyor. Avrupa ve dünya genelinde rüzgar enerjisi alanında önemli bir konuma kavuşan Türkiye’nin rüzgarı, yerli elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu da karşılıyor.

Yurtiçi ve yurtdışındaki rüzgar enerjisi santrallerine servis hizmetleri sunan Ülke Enerji’nin Genel Müdürü Ali Aydın, önemli bir yerlilik oranına sahip olunan ve yapılan yatırımlarla önemli bir ivme kazanan rüzgar enerjisine desteklerin artırılarak devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Enerji kaynakları içinde en fazla yerlilik rüzgarda

Özellikle son 10 yılda gerçekleştirilen hamlelerle rüzgar enerjisinde önemli gelişme kat eden Türkiye’nin rüzgar enerjisinde tam yerli ve milli stratejileri uygulayabildiğini ifade eden Ali Aydın, Türkiye'nin rüzgar enerjisi sanayisinin, enerji kaynakları içinde yüzde 65 ile en fazla yerliliği sağlayan sektörlerden biri olduğunu aktardı.
Aydın, Türkiye’nin ayrıca rüzgar türbini ekipman üretimi yapan büyük ölçekli tesisleriyle Avrupa'da ilk 5'te yer aldığını belirtti. Türkiye’de enerjiye olan talep her geçen gün arttığına dikkat çeken Aydın, “Enerji talebini karşılayabilmek için de enerji ithalatı da aynı düzeyde artış gösteriyor. Bu durum nedeniyle cari açık da büyüme gösteriyor. Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında elektrik tüketim talebinde ciddi büyüme gerçekleştiren ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’nin enerji ve elektrik tüketim talebine karşılık verebilecek en doğal ve potansiyel olarak en ucuz yenilenebilir kaynağı rüzgar enerjisi. Yüzünü rüzgara dönebilen Türkiye, son 10 yılda elde ettiği başarılarla gelecekte de hem ekonomik alanda hem de istihdam konusunda ciddi başarılara ulaşabilecek.” değerlendirmesini yaptı.''Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin,bir adım önde olun.


0 Yorum

YORUM EKLE