S&P Global, katil israil'in kredi notunu düşürdü

S&P Global, katil israil'in kredi notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, jeopolitik riskler nedeniyle katil israil'in kredi notunu düşürdü.

S&P Global'den yapılan açıklamaya göre, katil israil'in uzun vadeli yabancı ve yerel para cinsinden kredi notu "AA-"den "A+"ya, kısa vadeli notu ise "A-1+"dan "A-1"e çekildi.

S&P Global, İran'la çatışmanın son dönemde artmasının, soykırımcı israil için zaten yüksek olan jeopolitik riskleri daha da artırdığını belirtti.

Açıklamada, "Daha geniş bir bölgesel çatışmanın önleneceğini bekliyoruz, Ancak katil israil-Hamas savaşı ve Hizbullah'la çatışma 2024 boyunca devam edecek gibi görünüyor; askeri faaliyetlerin altı aydan fazla sürmeyeceği yönündeki önceki varsayımımıza ters bir durum. " denildi.

Kuruluş, çoğunlukla artan savunma harcamalarının bir sonucu olarak katliamcı israil'in genel hükümet açığının 2024 yılında GSYH'nin %8'ine kadar genişleyeceğini tahmin etti.

S&P Global'e göre, yüksek bütçe açıkları da orta vadede devam edecek ve net genel devlet borcunun 2026'da GSYH'nin %66'sına ulaşarak zirveye ulaşacak.

Açıklamada, "Temel senaryomuz olmayan daha geniş bir bölgesel çatışma, katil israil'in güvenlik durumu ve dolayısıyla ekonomik, mali ve ödemeler dengesi parametreleri üzerinde daha fazla maddi olumsuz etkiye sahip olabilir." görüşüne yer verildi.

Kredi notunun görünümü "negatif" olarak belirlendi.

Katil israil Maliye Bakanı not indiriminin ardından yaptığı açıklamada, "Ülke tahvillerinin güvenli ve likit varlıklar olduğunu yatırımcılar biliyor." dedi.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE