Savaş sonrası piyasalarda 3 farklı senaryo ihtimali

Savaş sonrası piyasalarda 3 farklı senaryo ihtimali
Rusya’nın Ukrayna’yı işgali küresel ekonomide nasıl bir etki bırakır? Büyüme, enflasyon ve para politikasıyla ilgili neler bekleniyor?

Tüm dünya Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı işgal girişimine odaklanmış durumda. Enerji fiyatları yükseliyor, enflasyon küresel ekonominin yeni sorunu haline geldi. Artan emtia maliyetleri üretimde daralmalara neden oluyor. Tedarik zincirinde yaşanan kopmalar 2022 yılının sıkıntılı geçeceğini işaret ediyor. Gerçi hisse senedi piyasalarında şimdilik bu gelişmelerin etkisi henüz hissedilmiyor. Son gelişmeleri analiz eden ve 3 önemli senaryo yazan UBS analistleri, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana her ne kadar güvenli liman arayışı artsa da küresel hisse senetlerinin çok fazla etkilenmediğini belirtiyor.
Savaşın bu kadar uzayacağı tahmin edilmediği için artan enerji ve emtia fiyatları enflasyon riskini daha önemli hale getiriyor. Bu gelişmelerin ışığında İsviçre yatırım bankası hisse senedi önerilerini yeniliyor.

UBS'nin temel senaryosu borsaların yılı bugünkü değerlerinin daha üzerinde kapatacağı yönünde. Ancak Putin'in nerede duracağı, Çin'in duruşu, gelecekteki yaptırımların kapsamı, askeri sonuçlar, savunma NATO politikalar, enerji ve emtia fiyatlarını yukarı çekmeye devam edecek. Bu durum da yükselişe geçen enflasyonu daha da yukarılara taşıyacak bu da büyümeyi yavaşlatacak. Bu gelişmeler de merkez bankalarının faiz politikalarını belirleyecek.

" Tarihsel olarak, jeopolitik olaylar, hatta tarihin akışını değiştirmiş olanlar bile, nadiren piyasalarda uzun vadeli bir iz bıraktı" denilen UBS raporunda, uzun vadede hisse senedi yatırımlarının her zaman kazandırdığının altı çizildi.
Bu dönemde portföylerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiği vurgulanan raporda, enerji hisselerinin tercih edilmesi önerildi.
Bankanın önümüzdeki dönem için olası 3 senaryosu şöyle:

1-TEMEL SENARYO
Banka analistleri, emtia fiyatlarının, özellikle enerjinin kısa vadede yüksek kalacağını, ancak savaşta ateşkes sağlanmasıyla birlikte 2022'nin ikinci yarısında fiyatların düşeceğini tahmin ediyor.
"Bu senaryoda, yaptırımlar kapsamında, enerji akışının derhal kesilmesine yol açmak yerine, Rusya'nın küresel enerji tedarik zincirinden kademeli olarak çıkarılmasına yol açmasını bekliyoruz. Brent ham petrolünün Haziran'da varil başına 125 dolar, Eylül'de varil başına 115 dolar ve Aralık'ta varil başına 105 dolar olacağı tahmin ediliyor.” Diye yazan raporda, artan emtia fiyatlarının büyüme ve şirket kazançları üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı kaydediliyor. Yılın ikinci yarısından sonra enflasyon fiyatlarında da düşyme öngörülürken merkez bankalarının da buna bağlı olarak kademeli olarak faiz oranlarını yükseltecekleri belirtiliyor.

 2-OLUMSUZ SENARYO
UBS analistlerinin olumsuz senaryosunda, emtia fiyatlarında önemli bir artış öngörülüyor. Savaşın daha da uzayacak olması halinde yeni yaptırımların devreye alınacağı öngörüsüyle hazırlanan ikinci senaryoda petrol fiyatlarının 150 dolara fırlayacağı ve Avrupa ülkelerinin bu gelişmeden ağır hasar alacağı öngörülüyor. Bu senaryoda, 2023 yılına kadar Avrupa'da ekonomik büyüme ve şirket karları üzerindeki olumsuz etki olacağı belirtilirken ABD’nin bu gelişmelerden çok fazla etkilenmeyeceği vurgulanıyor. Bir diğer dikkat çekilen nokta ise enflasyon oranların uzun süre yüksek kalacak olması. Bu yüzden yeniden değerlemelerin başlayacağı ekstra ücret artışlarının gündeme geleceği belirtiliyor. Bu tablo karşısında merkez bankalarının çok daha agresif faiz artırımlarına gidebileceği de öngörüler arasında yer alıyor. UBS, bu senaryoda S&P 500 endeksi için hedefin, mevcut seviyelerden yaklaşık %15 daha düşük olan 3.700 puan olduğuna dikkat çekiyor.


 3-OLUMLU SENARYO
Son olarak, olumlu senaryoda ise ateşkesin sağlanması ve emtia fiyatlarında hızlı bir geri çekilmenin yaşanması baz alınıyor. Belirsizliklerin azalmasıyla tüketimin yeniden artamaya başlayacağı belirtilen senaryoda, küresel büyümenin yeniden ivme kazanacağına işaret ediliyor. Bu senaryo gerçekleşirse UBS anilistlerine göre S&P 500 , mevcut seviyelerden yaklaşık %17 daha yüksek olan 5.100 puanda yılı kapatabilir.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi;

Facebook'ta;  BORSA TREND  ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS  (https://www.facebook.com/groups/1286784951478515/?multi_permalinks=2199358036887864)
Twitter'da     ; BORSA TREND EXTRA  ( https://twitter.com/BorsaTrendExtra )

Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE