Serbest bölgeler,Türkiye'ye doğrudan yatırım çekecek

Serbest bölgeler,Türkiye'ye doğrudan yatırım çekecek
Serbest bölge kurucuları güçlerini tek bir çatı altında birleştirdi.Yılda 11 milyar doların üzerinde gerçekleştiren ve inşaat 91 bin kişi istihdam eden serbest bölge, Türkiye'ye daha çok doğrudan yatırım çekmek amacıyla Serbest Bölgeler Kurucusu ve İşleticileri Derneği (SEBKİDER) çatısı altında güçlerini birleştirdi.

Özel Telegram Yatırım Grubumuz Borsa DEHA'ya katılımınız için linkimiz;

Türkiye'deki 19 serbest temsil eden Serbest Bölgeler Kurucusu ve İşleticileri Derneği (SEBKİDER) kuruldu. Derneğin ilk Genel Kurul Toplantısı'nda Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Ege Serbest Bölge Kurucusu ve İşleticisi (ESBAŞ) Genel Müdürü Yusuf Kılınç seçildi. Avrupa Serbest Bölge Kur. İşl. (ASB) Genel Müdürü Tarkan Değirmenci Başkan Vekili, İstanbul Atatürk Havalimanı Serbest Bölge Kur. İşl. (İSBİ) Genel Müdürü Ergenekon Küçük Genel Sekreter, İstanbul Endüstri ve Ticaret Serbest Bölge Kur. İşl.(DESBAŞ) Genel Müdürü Hakan Ceylan Sayman ve Adana Yumurtalık Serbest Bölge Kur. İşl. (TAYSEB) Genel Müdürü Yusuf Dinçsoy da üye olarak görev üstlenerek SEBKİDER Yönetim Kurulu'nu oluşturdular.

Türkiye'ye doğrudan yatırım çekecek
SEBKİDER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kılınç, hedefin ülke ekonomisinin ihracat, istihdam ve üretim ayağında güçlü bir dinamo görevini gören serbest bölgeleri daha da da geliştirici ve Türkiye'ye daha çok doğrudan müşteri çektiğini kaydetti.

Serbest bölge işletmecileri arasında kalıcı bu güç birliğinin bu hedefe ulaşmak konusunda ellerini güçlendirdiğini ifade eden Kılınç, SEBKİDER'in Türkiye'nin serbest bölge alanındaki bilgi birikimlerini ve deneyimlerinin dışındaki çeşitli organizasyonlarda da temsilin sona ermesi, bu konuda TOBB Serbest Bölgeler Meclisi ile projeleri ortak geliştirerek uluslararası platformlarda Türkiye serbest bölgelerini çok daha iyi tanıtacaklarını vurguladı. Kılınç, “Dernekleşmenin grupları güç birliği, serbest kalmasını daha çok doğrudan yabancı yatırımcıyı çekmek için daha etkili tanıtım icralarını düzenlememizi alacak.

Dünyada en iyi serbest bölge modellerinin yer alması ve yürütücü uygulamalarına uyarılması, aynı zamanda bizdeki örneğini elde etmesinin da tanıtımının yapılması gibi çalışmalarımızı yoğunlaştıracak bir STK platformuna çıktık. Doğrudan yabancı yatırımcının Türkiye'ye yayılmasının ardından, mevcut serbest bölgelerinde daha fazla ekonomik değer avcılarını koruyacak” dedi.Serbest bölgelerin ekonomiye katkısını artıracak
Kılınç, Türkiye'de bulunan 19 serbest bölge 2022 yılında 32 milyar dolar ticaret hacmini ve bunun 11 milyarlık kısım ihracat gelirlerinden oluştuğunu belirterek, şu bilgileri verdi: “Tüm serbest çalışan istihdam miktarı 91 bin kişiyi geçmiş durumda. SEBKİDER ortak platformumuz üzerinden gerçekleştireceğimiz çalıştırma serbest bölgelerin istihdam, üretim ve ihracat maliyetleri Türkiye ekonomisine daha fazla katkı sağlayacaktır. Derneğimiz aynı zamanda diğer STK'larla da işbirlikleri kurarak, toplumsal gelişmelere ve sürdürülebilirliğe katkı koyacaktır.

Bir başka amacımız da tüm serbest bölgelerin ortak düzenlemeleri birlikte hareketini sağlayacak bir bütünsellik sağlanması. Bu güç birliği aynı zamanda serbest bırakılmaki elde edilen hizmet güvencesini artıracak işbirlikleri yaptıklarını da olanaklı kılacaktır. Bölgelerimizdeki muhafazalarının tüketimine uygun olarak en iyi hizmetlerden yararlanmaları ve tüketici avantajlarından yararlanmaları için ortak akılla çözümler üreteceğiz. SEBKİDER ile sektörümüz aynı zamanda Ticaret Bakanlığı, sanayi odaları ve tüm ekonomik ve sosyal yapılarla koordinasyonunu sağlayacak kurumsal bir yapıya kavuşmuş oldu.

Yüzde 100 doluluk oranına ulaşmış birçok serbest bölgelerinde gelişmeye devam ederken, yeni serbest bölgelerin ekonomiye kazandırılması ve yatırımların sonunda olduğu gibi acil çözüm bekleyen konular bulunuyor. Derneğimiz bu sürelerin hızlandırılması konusunda da aktif rol oynayacaktır.”


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE