Sermaye Piyasası Kurulundan Kripto Paralara İlişkin Açıklama!

Sermaye Piyasası Kurulundan Kripto Paralara İlişkin Açıklama!
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkan Yardımcısı Ali İhsan GÜNGÖR: "Fiyat Manipülasyonlarına karşı denetleyici ve önleyici mekanizmalar söz konusu olacak."

SPK Başkan Yardımcısı Ali İhsan GÜNGÖR: "Yasal düzenleme iki ana başlıkta toplanacak. Kripto varlıkların ihracı ve kripto varlık hizmeti sağlayıcı platformların. Platform kuruluşlarına lisans, kurucu ve yöneticilerin yeterlilikleri vb. şartlar getirilecek."

"Platformlarda kripto varlıkların saklanması hususu da ayrıca düzenlenecek. Fiyat manipülasyonlarına karşı denetleyici ve önleyici mekanizmalar söz konusu olacak. Bu konular bizi en çok zorlayan hususlar.

Kripto Düzenlemeleri Nereden Çıktı

Borsaseans.com olarak daha önce düzenlediğimiz Thodex ve yerli borsa içerikleri, Türkiye'de kripto para düzenlemesinin sebeplerinin en önemlileri arasında yer almakta. Kripto para düzenlemeleri, kripto para piyasasıyla yakından uzaktan alakası olmayan, işin çalışma yapısını bile çözememiş insanların bu işlerde yer almaması adına getiriliyor. Yapılacak olan düzenleme bir şirket tarafından değil de devlet tarafından yapılacak bir KYC (Know Your Customer) gibi düşünülebilir.

KYC (Know Your Customer) Nedir?

Know Your Customer borsa şirketlerinin müşteri kimliklerini tanıma müşterilerin ne alabileceğine ve ne kadar alabileceğine yorum yapmak amacıyla kullanılan bir müşteri tanıma politikasıdır.

0 Yorum

YORUM EKLE