Şişecam'dan Eskişehir'e dünyanın en büyük cam ambalaj tesisi

Şişecam'dan Eskişehir'e dünyanın en büyük cam ambalaj tesisi

Şişecam, Eskişehir cam ambalaj tesisinde 2021 yılında duyurduğu yatırımı tamamladı ve beşinci fırınını ateşledi. Bu yatırımla birlikte Eskişehir’deki tesis tek yerleşkede 5 fırın ve 24 hatla dünyanın en büyük cam ambalaj tesisi haline geldi.

Şirketten KAP’a yapılan açıklamada, 3 Kasım 2021’de duyurulan 198 bin ton/yıl brüt üretim kapasiteli beşinci fırının 28 Mart’ta ateşlendiği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

145 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YAPILDI

“Türkiye'de ve dünyada büyüyen cam ambalaj pazarında artan ürün ihtiyacına cevap verilebilmesi ve operasyonel verimlilik artışı hedeflerine yönelik olarak 145 milyon dolar yatırımla Eskişehir'de hayata geçirilen 5. fırın ile, Şişecam'ın (#SISE) cam ambalaj işkolunda Türkiye'de kurulu brüt üretim kapasitesi 3 tesiste faaliyet gösteren 13 fırın ile 1,9 Milyon Ton/yıl'a, küresel cam ambalaj brüt üretim kapasitemiz 3,3 Milyon Ton/yıl'a ulaşmıştır. 

Bu yatırımız ile tek yerleşkede 5 fırın ve 24 hatla dünyanın en büyük cam ambalaj tesisi haline gelen Eskişehir tesisimizde, 127 kişiye ek istihdam sağlanacaktır.”

CAM EV EŞYASINDA 246 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Açıklamada, cam ev eşyası tesisiyle ilgili de şu bilgi verildi:

“Eskişehir Cam Ev Eşyası tesisimizdeki soğuk tamirin 28/03/2024 tarihinde yaklaşık 29 Milyon Dolar yatırım ile tamamlanması sonrası, Eskişehir'deki cam ev eşyası işkolu brüt üretim kapasitemiz yaklaşık 190 Bin Ton/yıl'a ulaşmıştır. Cam ev eşyası işkolundaki yeni yatırımımız ile 246 kişiye ek istihdam sağlanacaktır.

Bu yatırımlar sonucunda, Şişecam'ın Eskişehir tesisi, cam ambalaj ve cam ev eşyası iş kollarında yaklaşık konsolide 1 Milyon Ton/yıl brüt kapasiteye ulaşarak, dünyanın tek yerleşkede en büyük entegre cam üretim noktası haline gelmiştir.”


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE