Şişecam, Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’nin tek pay sahibi oldu

Şişecam, Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’nin tek pay sahibi oldu
Şişecam, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş'deki yüzde 10'luk hissine ilişkin satın alma alım opsiyonunu kullandı. Bugün tamamlanan satın alımla birlikte Şişecam, Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.'nin tek pay sahibi oldu.

Özel Telegram Yatırım Grubumuz Borsa DEHA'ya katılımınız için linkimiz;

Şişecam ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından 2016 yılında kurulan, 7 yıllık süreçte Türkiye'de cam atığı toplama ve geri dönüşüm sektörü sanayileşmesine destek olan Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.'nin tek pay sahibi Şişecam oldu. Ana faaliyet bölgelerinde dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle çalışmalarını sürdüren ve bu yolda yatırımlarına devam eden Şişecam, 24.04.2023 tarihinde EBRD'nin Şişecam Çevre A.Ş.'deki Sistemleri 10'luk hissi için satın alma opsiyonunu kullanarak şirketin tek pay sahibi olma konumuna geldi.
Şişecam ve EBRD ortaklığı ile hayata geçirme giderleri Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş., hedef kaynağından daha yüksek kalitede cam kırığı elde etmeyi sağlayacak moderniteye sahip tesislerin hedef vizyonu ile çevre finansmanını odak alarak oyuncu sektörlerini sanayileşme yolunda destekledi. Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş. Bugüne kadar Türkiye'de cam gerim satın alma firmalarının altyapı ve tesis yatırımı gerçekleştirmesine ve son teknolojiye sahip kurulumuna aracılık yaptı. Şişecam bu alanda kendisine ait lisanslı tesis kurarak kaliteli cam kırığı üretimi konusunda da etkin ve öncü rol oynadı.

Şişecam, dış cam kırığı kullanım aramak yüzde 35'e yükseltecek

Cam bölgesi güçlü ve köklü oyuncu sürdürücü olarak camın geri gidişi konusunda faaliyeten, uzun yıllar döngüsel ekonomiye yönelik yürütücü yürüterek önemli bir yapıyı hayata geçiren Şişecam'ın, CarefourNext Sürdürülebilirlik Stratejisi yapısının içerdiği somut getiri bulunuyor. 4 kıtada, 14 ülkeye yayılan üretim tesisleriyle faaliyet gösteren Şişecam, 2030'a kadar cam ambalaj üretim maliyetlerinin de kullandığı dış cam kırığı hedefi yüzde 35'e kadar yükselmeyi hedefliyor. Enerji yoğun bir sanayi olan cam maliyeti, doğal hammadde gereksinimi azaltan cam kırığı kullanımıyla enerji tüketiminde de azalma sağlanabiliyor. Atık camların geri kazanılması ile elde edilen cam kırığının kullanımı sayesinde bir şişenin tüm yaşam atık suyu boyunca yol oluşturduğu karbon salınımının,kullanılan cam kırığı oranına bağlı olarak yüzde 50'nin üzerinde azaltılması mümkün hale geliyor.
Şişecam, 2011 yılında bu yana sürdürdüğü “Cam Yeniden Cam” Projesi ile Türkiye'nin en kapsamlı sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk projelerinden birinin hayata geçirilmesi. Proje ile toplumsal bir davranış değişikliği yaratarak geri dönüşüm toplumuna geçişe destek olmayı amaçlayan Şişecam, Cam Yeniden Cam aracılığıyla bugüne kadar 2 milyon ton cam kırığının geri dönüşümüne kazandırılmasında etkin rol oynadı. Şişecam, camın geri dönüşüm gücünden doğan tüketim sürdürülebilirlik odaklı proje ve yatırımlarını kullanarak faaliyet gösterdiği diğer malları de taşımayı hedefliyor. Geniş küresel sistemlerin sahip olduğu güçle bu olumlu etkilerini artırmayı planlayan Şişecam, sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumlu yatırımlarıyla daha iyi bir dünya için çalışan etkin bir paydaş olmayı sürdürüyor.

5 bin yıllık geçmişiyle sürdürülebilir bir gelecek için çok değerli bir materyal olan cam, kalitesinden hiçbir kayba zarardan yüzde 100 ve sonsuza kadar geri dönüştürebilme özelliği ile gezegenin özelliklerine yönelik en doğru çözümler sunuyor. Bu dönemde camın geri gidişi de büyük bir potansiyel vadediyor. Türkiye'de depozito iade sisteminin devreye girmesiyle bu potansiyelin ivmelenmesi beklenirken, sınırlandırılan bu yeni yatırımların da hızlanacağı öngörülüyor.

Şişecam, Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.'nin tek sahibi olarak ekosistemini desteklemeye ve tesislere yönelik yeni yatırımlarla geri dönüşüm sektöründe gelişmeye büyümeye devam edecek.


 Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi

Facebook'ta; BORSA TRENDİ ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
              BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )
Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
              BORSA TRENDİ (https://twitter.com/borsatrend_onur)
Gruplarımızdan da takip edebilirsiniz.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE