Uyarı: 19.05.2022 tarihinde premium üyelik sistemine geçiyoruz. Bu tarihten itibaren teknik analizlere yalnızca premium üyelerimiz erişebileceklerdir!

Son çeyrek borsa'da alım dönemi ağırlıklı olacak görünüyor

Son çeyrek borsa'da alım dönemi ağırlıklı olacak görünüyor
Yılın üçüncü çeyreğinde piyasalarda veri odaklı seyir var. Şirketlerin bilançoları açıklanıyor. Hisse bazında hareketlilik gündemde. Faizin seyrini enflasyon belirliyor. Döviz kurları yüksek seyrini sürdürüyor

Çeyrek bazlı hareketlenmelerde mevsimselliğin etkisi hissediliyor. Dönemsel olarak yaz aylarında tatil ve daha rahat bir dönem. Sonbaharda okulların açılması ve yaz tatilinden dönülmesi ile birlikte canlılık daha fazla öne çıkabiliyor. Kış aylarında mevsimin getirdiği zorlukların yanı sıra risk iştahında daha yüksek bir seyir gözlenebilmekte. Ancak piyasalar açısından belirgin olan mayıs ayına yaklaşıldığında satış yapılarak nakde geçilmesi ve yılın son çeyreğinden itibaren yeniden alımların başlamasıdır.
Borsa endeksi 2020’nin başından bu yana çeyrek dönemler itibariyle 220 puanla 333 puan arasında ortalamada da 283 puanlık bir marj içerisinde dalgalanmakta. Henüz tamamlamadığımız bu yılın üçüncü çeyreğindeyse şimdiye kadar 127 puanlık bir marj içerisinde dalgalandı. Geçmiş ortalamalarına benzer marjlarla hareketini sürdürmesi halinde eylül sonuna kadar 155 puan daha yukarı hareketlenmesi olasılık dahilinde. Bu halde yılın üçüncü çeyreğinde yükselişin 1.550-1.650 bandına kadar çıkması mümkün olabilecek. Endeksi kuşkusuz asıl canlandıran işlem hacmidir. Hacmin güçlü bir seyir izlemesi halinde borsaya yönelimde artacaktır. Temmuz ayında ortalama 15.3 milyar TL olan işlem hacmi ağustosta 22 milyara yükseldi. Hacimdeki artış yukarı yönelimi de destekleyecektir.

Borsa şirketlerinin ikinci çeyrek bilançoları da açıklanmaya devam ediyor. Sanayide ihracat bazlı üretim büyümesinin etkileri var. Metal ana ve metal eşya sektörleri güçlü finansal verileri ile öne çıkıyor. Bilanço etkisi görülmeye devam edecektir.
Sanayi üretimi yükseliyor: Yıllık yüzde 23.9 arttı. Sanayi de AB ülkelerinde yüzde 10,5 artış kaydetti. Türkiye sanayi üretimi ile Euro Bölgesi ve AB ülkelerinden olumlu ayrıştı. İmalat sanayiinde aylık bazda yüzde 2.6 artış görülürken, yıllık bazda ise yüzde 24.8’lik büyüme gerçekleşti. Sanayideki olumlu gelişim seyri borsada da sanayi şirketlerini öne çıkarmaya devam edecektir.

Şirket bilançolarında bakılan 10 ayrıntı

1- Bilanço bir şirketin mali fotoğrafını ortaya koyar. Ana kalemler kar, satış, özvarlık, borç ve aktiflerdir. Şirketi ana bilanço kalemlerindeki büyüme yatırımcı ilgisini canlı tutar.

2- Yatırımlar geleceğin seyrini ortaya koyar.

3- Kar marjları şirketin var olan kaynaklarını kullanarak ne kadar karlı bir iş çıkarabildiğinin göstergesidir. Kâr marjının yüksek olması ya da yükselen seyirde olması beklenir.

4- Borçlanma oranlarının yüksekliği ve eğilimi şirketin olası ekonomik dalgalanmalarda risk taşıyıp taşımadığını gösterir. Borçlanma oranlarının yüksek olması tercih edilmez.

5- Faaliyet etkinlik oranları şirketin stok, alacak döngülerini ne kadar etkin çevirdiğini gösterir.

6- Diğer kalemler yüksekse şirketin bilanço makyajına gittiği şeklinde yorumlanabilir.

7- Faaliyet raporu şirketin dönemi nasıl geçirdiğini, gelecek dönemin kodlarının neler olduğunu ortaya koyar.
8- Kritik dönemlerde farklı tekniklerle gelir yaratabilmek şirketin kırılganlıklara karşı çevikliğini gösterir.

9- Şirket faaliyet alanında açılıma gidiyorsa ileride farklı işbirlikleri gündeme gelebilir.

10- Dipnotlar, finansal verileri açıklayarak şirkete dair güncellenmeyi sağlar.

0 Yorum