SPK’dan borsayı rahatlatacak karar

SPK’dan borsayı rahatlatacak karar
Son günlerde Borsa İstanbul'da yaşanan sert düşüşler sonrası bir dizi önlemleri hayata geçiren Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Pay Senedi Repo Pazarı’nda taraf olunan ters repo sözleşmelerinin kapatılması tarihini nisan ayı sonuna kadar erteledi.

SPK’nın ‘Hizmete Özel’ başlıklı 11.01.2023 tarihli kararına göre, Pay Senedi Repo Pazarı’na getirilen ters repo sözleşmesi kısıtlamaları ötelenmiş oldu. 28 Aralık 2021 tarihli karara göre, bu sözleşmeler teminat gösterilip kredili işlemlere konu edilmesi bu ay sonu itibarıyla yapılamayacaktı.

Para piyasası fonları ve kısa vadeli borçlanma araçları fonlarının portföylerinde yer alan ters repo sözleşmelerinin vade bitiminde tekrar portföye dahil edilmesine kısıtlama getirilmişti. Kararın uygulama tarihi ilk etapta 29 Aralık olarak belirlenirken, sektörden gelen talep sonrası 30 Ocak 2023’e kadar ertelenmişti.
Bu adımla birlikte para piyasası fonlarının bu sözleşmeleri teminat göstererek kredili işlem yapmaları da kısıtlanmış olacaktı. Normal koşullarda fonlar portföyüne aldığı hisse senedini repo ile verip, karşılığında para alıp, aynı işlemi bir daha yapabiliyor. Dolayısıyla zımni bir kaldıraç oluşuyor. Söz konusu kısıtlama ile bu işlemlerin yapılma imkanı ortadan kaldırılmak istendi.

Ancak, son günlerde gelen sert satışlar ve borsada yaşanan anlamsız düşüşler karşısında yeni bir düzenleme yapan SPK yönetimi, söz konusu uygulamanın tarihini uzatma karar aldı.

Edinilen bilgilere göre, yapılan yeni değerlendirme sonucunda ilgili fonların pozisyonların kapatmaları için verilen süre 28 Nisan 2023 tarihine kadar uzatıldı.Bu karar piyasalarda olumlu bur adım olarak yorumlandı.

Bu arada, 5704 puanla tarihi zirvesine ulaşan Borsa İstanbul 100 Endeksi son bir haftada yüzde 14.39 oranında değer kaybederek 4720 puana kadar düşüş kaydetti.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE