SPK nihayet gereğini yaptı,18 kişiye ağır para cezası verdi

SPK nihayet gereğini yaptı,18 kişiye ağır para cezası verdi

SPK, Kristal Kola ve Kaplamin hisselerindeki 18 yatırımcıya (dolandırıcı) idari para cezası uygulayacak.

Yıllardan beri yapılan büyük montanlı spekülasyonlara, manipülasyonlara, vurgunlara göz yumup, başını kuma gömen Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde,nihayet en sonunda Kristal Kola (#KRSTL) ve Kaplamin (#KAPLM) hisselerindeki işlemleri nedeniyle 18 kişiye idari para cezası kesti. Devede kulak boyutunda, caydırıcılıktan uzak olsada kesilen bu para cezaları küçük yatırımcıyı dolandırmayı ,hırsızlığı meslek haline getirmiş bu çeteleri ve bunların adi,aşağılık üyelerinin yaptığı vurgunların görmezden gelinmediği anlamına gelecektir.

Yatırımcının SPK'dan beklentisi yapılan bu vurgunların sadece para cezasıyla geçiştirilmemesi, bu hırsızların hisselerine el konularak,SPK tebliğindede belirtilen TCK'nın (TCK m. 157) hükmünde belirtilen hapis cezalarının uygulanması yönündedir.

Dolandırıcılık,bir suçtur ve cezası hapis olmalıdır

Türk ceza kanununun (TCK  m. 157) gereğince , Dolandırıcılık suçunun basit halinin cezası, bir yıldan beş yıla kadar hapis ve Beşbin güne kadar adli para cezasıdır. Dolandırıcılık suçunun nitelikli hallerin gerçekleşmesi halinde ise üç yıldan on yıla kadar hapis ve Beşbin güne kadar adli para cezasına hükmedilir.

İşte o adi aşağılık dolandırıcılar

Kurul'un ceza kestiği isimler arasında Ahmet Mehmetoğlu, Elif Ceylin Akdaş, Elvan Ceyhan, Erkan Uzun, Hasan Ceyhan, Hikmet Yurtbay, Murat Gülcü, Orbay Ceylan, Safiye Yavaş, Saliha Sezikli, Sezer Sezikli, Sinan Yurtbay, Süleyman Çiftçi, İkbal Barut, Şeyma Yurtbay, Yılmaz Barut, Arif İsmet Yurtbay ve Kenan Yurtbay bulunuyor.

Kurul'un bülteninde yer alan bilgilere göre söz konusu kişilere kesilen cezalar şöyle:

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE