Stokçu soyguncular,İkinci el otomobilde 6 ay sınırlamasını yargıya taşıyor

Stokçu soyguncular,İkinci el otomobilde 6 ay sınırlamasını yargıya taşıyor
85 milyonluk ülkeyi bu güne kadar kendi istekleri doğrultusunda haraca bağlayan,stokçuluk yaparak fahiş fiyatlarla haksız kazanç sağlayan ve bu kazançlardan devlete vergi geliri vermeyen,stokçu,soyguncu, sözde tüccar,araç satıcıları, ikinci el satışlarına getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre kısıtlamasının Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle dava açmaya hazırlanıyor.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu, ikinci el satışlarına getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre kısıtlamasının Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle dava açmaya hazırlanıyor. MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç, 70 bin motorlu araç satıcısının görmezden gelinerek, sektörün görüşleri alınmadan yapılan, mevcut sorunların çözümüne etki etmeyecek bu düzenleme ile ilgili Danıştay’a başvuracakları belirtti. Aydın Erkoç, Türkiye’de satılan araçların sadece 5’te 1’inin yetkili bayiler tarafından yapıldığını belirterek, yeni düzenlemenin kayıt dışı çalışanları nasıl engelleyeceğinin belli olmadığını bildirdi.

Düzenlemenin sektörün görüşü alınmadan yapıldığını dile getiren Erkoç, “Defaatle söylediğimiz gibi otomobil bayileri motorlu araç satıcılarına kullanılmamış araç satamıyor, fatura kesmesi yasak. 70 bin kayıtlı işletme, bu işletmelerde çalışanlar, aileleri görmezden gelinerek alınan bu kararı kınıyoruz. Mevcut sıkıntılara günah keçisi olarak devlete vergisini ödeyen, yanında personel çalıştıran, ekmeğinin peşinde olan motorlu araç satıcıları gösterilmeye çalışılıyor; bu hukuka da vicdana da sığmaz. Yaşanan sorunları, fiyatlardaki yükselişin nedenlerini hepimiz biliyoruz’” ifadelerini kullandı.

Sektörde ciddi sorunlar bulunduğunu belirten Aydın Erkoç şu açıklamalarda bulundu: “Sektörde yaşanan ciddi sorunlar var. Önceki gün Sayın Bakanımız Nurettin Nebati, arz talep dengesini bozan, kayıt dışı ekonomi oluşmasına sebebiyet veren 100 bin mükellefin radara takıldığını açıkladı. Bizler de yetki belgesine sahip devlete vergisini ödeyen ve mesleği kurumsal çerçevede layıkıyla icra etmeye çalışan esnaflar olarak yıllardır kayıtlı olmayan, vergi ödemeden merdiven altı yöntemlerle araç alım satımı yapan kişilerin piyasa dengesini bozduğunu hatırlatarak bunun mücadelesini veriyoruz. “

“Satışın yüzde 80’i kayıt dışı ama düzenleme kayıt dışına dokunmuyor”
Değişikliğin sistemi suiistimal edenleri içermediğine değinen Erkoç, “Bu yeni düzenleme ile bu kişiler nasıl engellenebilecek gibi sorular da önümüzde duruyor. Bununla birlikte sektör sorunlarıyla mücadele etmeye çalışan etik çerçevede işini yapan motorlu araç satıcıları günah keçisi ilan edilmeye çalışılıyor. Oysa ki hali hazırda zaten bayilerden araç alamayan motorlu araç satıcıları bu konunun da tamamen dışında… Kayıt dışı çalışan ve araç alım satımını iş haline getiren kişiler için tedbir alınmalı. Türkiye’de yıllık yaklaşık olarak 750 bini sıfır, 8 milyon 250 bini ikinci el olmak üzere toplam 9 milyon araç satılıyor. Bugün ülke genelinde yapılan sıfır ve ikinci el araç satışlarının sadece 5’te 1’i bayi ve yetkili motorlu araç satıcıları tarafından gerçekleştiriliyor. Geri kalan beşte dörtlük kısmı ise kayıt dışı çalışan, bu işle alakası olmayan, fiyatların da yükselmesine neden olan bu kişilerce gerçekleştiriliyor” diye konuştu.Borsa Seansın görüşü ise şu şekilde;
Çip krizinin başladığı tarihlerden itibaren,gerek bu krizi,gerek tedarik ve maliyete sıkıntılarını bahane ederek piyasada üreticilerden topladıkları sıfır kilometre araçları AVM lerin otoparklarında,kiraladıkları özel depolarda,tarla ve boş arazilerde stoklayan,araç almak isteyen tüketicilere 3 ay sonrasına gün vererek piyasada araç sıkıntısı varmış gibi gösteren stokçu,dolandırıcılar,sonrasında %30 - %40 hatta %50 lere varan fahiş fiyatlarla satış yaparak haksız kazanç elde ettiklerini hasır altı etmeye çalışıyorlar. Bu soygunu,dolandırıcılığı yaparken Anayasa akıllarına gelmezken,devletin bu soyguna dur demek için çıkardığı 6 ay ve 6 bin kilometre kısıtlamasını şimdi Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle yargıya taşıma kararı alıyorlar.

Borsa Seans olarak görüşümüz, stokçuluk yaparak halkı soyan bu dolandırıcılara,sadece bu kısıtlamanın yeterli olmadığı,kartel oluşturarak fahiş fiyatlarla halkı dolandıran zincir marketlere kesilen cezalar gibi yüksek cezalar verilerek bu güne kadar yaptıkları soygunun hesabını ödemeleri gerektiğidir.Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE