STOP LOSS NEDİR ? NASIL UYGULANIR ?

STOP LOSS NEDİR ? NASIL UYGULANIR ?

Stop Loss Nedir ?

Stop Loss Türkçe karşılığı kaybı durdur demektir. Tek yönlü işlem yapan her yatırımcı muhakkak ki her daim aldığı hissenin daha yukarı fiyatlara gitmesini ister , ancak işler her zaman bizim istediğimiz gibi gitmez bu yüzden önlemimizi almamız gerekir. 

Stop Loss portföyünüzde bulunan herhangi bir hissenin , sizin için kadar zararı karşılayabileceğinizin yani zarar kes diyebilmenin bir sistemidir. Sistemli yatırımcılar vadesi farketmek izin , elindeki hisselere bir geri dönüş noktası belirleyerek düşme ihtimaline karşı satış koşulu belirtmektir. 


Peki Stop Loss nasıl Uygulanır ?

Stop Loss uygulamak istenilen hisselerde geriye dönük bir satış fiyatı belirlemek önceliğimizdir. Bu kimi zaman bir destek noktası kimi zaman yatırımcının kendi belirlediği kayıp miktarının seviyesi olabilir.

Stop Loss'u belirlediğiniz hissenin belirlediğiniz kademesine uygulayabilmek için Zincir Emir özelliğini kullanmanız gereklidir. Şöyleki 4.60 seviyesinden dahil olduğunuz bir hisseye 4.20 seviyelerine Stop Loss uygulamak istediğinizi varsayalım bunu yapabilmeniz için direkt olarak 4.20 seviyesinden satış emri girerseniz emriniz 4.20 seviyesini beklemeden aktif fiyattan gerçekleşir. Bu sebepten dolayı Stop Loss uygulamanın 2 farklı yolu vardır.

Birincisi Zincir Emir eklemek , yukarıdaki örnekten yola çıkarak 4.60 seviyesinde aldığınız bir hisseye 4.20 seviyesinden bir Stop koymak isterseniz öncelikle 4.21 seviyesinden 1 adet alım emri girmeniz ve girdiğiniz emire zincir emir ekleyerek , 4.20 seviyesine zincir emir olarak elinizdeki hissenin istediğiniz kadar adetini satış olarak belirtmeniz gerekir.

İkinci Yol ise Aracı kurumların mobil aplikasyonlarında bulunan hisseler üzerinde belirlenen fiyatlara alarm kurabilmek ve kurduğunuz alarma dayalı olarak alarma emir bağlayarak istediğiniz kademede satmasını sağlayabilirsiniz.


Not : Her iki yolda da uygulayacağınız Stop Loss , Kademedeki emirleri görebilen spekülasyoncuların veya aracı kurumların görmesi söz konusu değildir. Çünkü uyguladığınız sistemde direkt olarak satış komutu girmediğiniz , satış komutunu şarta bağladığınız için belirlediğiniz ilk şart yani zincir emirdeki 1 adet alış şartı gözükür bu sebepten dolayı derinlik bilgisi görebilen kişiler sizlerin bu emirlerini göremez ve sizin hisselerinizi almak için bir spekülasyon yapamazlar, aynı şey alarma dayalı emirler içinde geçerlidir. Alarm şartı gerçekleşene kadar sizin emriniz iletilmez bu sebepten dolayı sizden başkası sizin Stop Loss emirlerinizi göremez.


Brüt Takas Nedir ? yazımızı okumak için tıklayınız.

0 Yorum