Tarım Bakanı açıkladı: ÇAYKUR ve Türkşeker 2022'de ilk kez kâr etti

Tarım Bakanı açıkladı: ÇAYKUR ve Türkşeker 2022'de ilk kez kâr etti
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, 2021 yılında 503,8 milyon TL zarar eden Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (ÇAYKUR) 2022’yi karla kapattığını açıkladı.

Medya kuruluşlarının temsilcileriyle yaptığı değerlendirme toplantısında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, dünyada savaş nedeniyle artan gıda sorununun Türkiye arabuluculuğu ile başlayan tahıl koridoruyla yeniden dengeye ulaştığını, bunun tarihe geçecek diplomatik bir zafer olduğunu söyledi.

Bakan Kirişçi’nin açıklaması:
“İki güzide kurumumuz olan Türkşeker ve Çaykur hem piyasa fiyatlamalarındaki dalgalanmayı engelledi, zamanında ve dozunda müdahalelerle bunu gerçekleştirdi hem de doğru politikalarımız sayesinde 2022 yılını operasyonel olarak karla kapattı. Bunlar zarar eden kuruluşlardı. Bu gurur tablosunu ilerleyen günlerde bilançolarının açıklanmasıyla hep birlikte göreceğiz.”

Türkşeker, 2020'de 969,952 bin TL zarar açıkladı. 2021 ve 2022 faaliyet raporları ise henüz açıklanmadı. ÇAYKUR, 2017’de Varlık Fonu’na devredilmesinin ardından 5 yıllık süre 2,6 milyar TL’den fazla zarar etti.

Tarımının stratejik sektör oluşuna dikkat çeken Bakan Kirişçi, sistemde 2 milyon 190 bin çiftçinin kayıtlı olduğunu söyledi. Tarımda faaliyet gösterenlerin yaş ortalamasının 54 olduğunu, ancak gençlerin inovatif desteğini almaya başladıklarını ifade etti.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE