TCMB'den beklentiler paralelinde 500 baz puanlık faiz artışı

TCMB'den beklentiler paralelinde 500 baz puanlık faiz artışı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz oranını beklentilere paralel artırdı. Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan TCMB Para Politikası Kurulu bir haftalık repo faizini 500 baz puanlık artışla yüzde 30’dan yüzde 35’e yükseltti. Son artışla TCMB, yeni yönetiminde 5. faiz artışına imza attı. Karar metninde, enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırmanın gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirileceği belirtildi.  

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 35 seviyesine çıkardı.

Karar metninde, kurulun dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verildiği açıklandı.

Öte yandan metinde, enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırmanın gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirileceği belirtildi.

Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik ilave adımlarla parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmeye devam edileceğini vurgulayan Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdüreceğini açıkladı.21 Eylül’de yayımlanan bir önceki PPK metninden farklı olarak bu karar metninde, “Enflasyon yılın üçüncü çeyreğinde öngörülenin üzerinde gerçekleşmiştir. Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin enflasyona geçişi önemli ölçüde tamamlanmıştır. Yurt içi talepteki güçlü seyir, hizmet fiyatlarındaki katılık ve enflasyon beklentilerindeki bozulma ise enflasyonda yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceği öngörülürken, aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş gözleneceği de değerlendirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Diğer taraftan, karar metninde jeopolitik gelişmelerin enflasyon görünümünde petrol fiyatları kaynaklı risk oluşturduğuna vurgu yapıldı.

Son artışla birlikte TCMB yeni yönetimi altında 5. faiz artışını gerçekleştirmiş oldu.Bloomberg HT’nin faiz anketi oranın yüzde 35’e çıkmasına işaret ediyordu
Bloomberg HT'nin anketine katılan 27 kurumun medyan beklentisi, Ekim ayında faizin 500 baz puan artarak yüzde 35 seviyesine çıkacağı yönünde olmuştu.

Ekim ayı faiz anketinde; maksimum beklenti yüzde 35, minimum beklenti ise yüzde 32,5 olarak açıklanmıştı.

Öte yandan bu anket döneminde 24 kurum 2023 yıl sonuna yönelik tahminlerini de aktarmıştı. Ekim ayı anketinde 2023 yıl sonu için medyan beklenti yüzde 38,8 seviyesine yükselmişti. Önceki tahmin ise yüzde 35’ti.

Kaynak: Bloomberg HT

 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

 BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE