TCMB Menkul kıymet tesisine ilişkin düzenlemeyi kaldırdı

TCMB Menkul kıymet tesisine ilişkin düzenlemeyi kaldırdı

TCMB, makroihtiyati politikaları sadeleştirmeye devam ediyor. Menkul kıymet tesisine ilişkin düzenleme yürürlükten kaldırıldı. Oranlar %1'e düşürüldü, kredi büyümesine bağlı uygulama sona erdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasa mekanizmasını güçlendirmek ve makro finansal istikrarı sağlamak amacıyla makroihtiyati politikaları sadeleştiriyor. Son duyuruya göre, menkul kıymet tesisine ilişkin düzenleme kaldırıldı ve oranlar düşürüldü. Bu adımlar, ekonomik yönetimdeki değişim ve iyileştirmenin bir parçasını oluşturuyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), menkul kıymet tesisine ilişkin düzenlemeyi yürürlükten kaldırdı.

TCMB'nin makro ihtiyati çerçevede sadeleşmeye ilişkin duyurusunda, Merkez Bankası'nın, piyasa mekanizmasının işlevselliğini artırarak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde makro ihtiyati politikaları sadeleştirmeye devam ettiği açıklandı.

Duyuruda, "6 Nisan 2024 tarihli basın duyurusunda, menkul kıymet tesisine ilişkin sadeleşme adımları duyurulmuş ve söz konusu düzenlemenin yakın zamanda sonlandırılmasının planlandığı açıklanmıştı. Resmi Gazete'de bugün yayımlanan tebliğ ile menkul kıymet tesisine ilişkin düzenleme yürürlükten kaldırılmıştır." denildi.

TCMB'nin 6 Nisan'daki duyurusunda, menkul kıymet tesisine tabi yükümlülüklere uygulanan menkul kıymet tesis oranının %4'ten %1'e düşürülmesi ve kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisine ilişkin uygulamanın sonlandırılması kararı alındığı bildirilmişti.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE