TCMB'nin sıkılaştırma adımları borsa yatırımcısını faize yöneltti

TCMB'nin sıkılaştırma adımları borsa yatırımcısını faize yöneltti Merkez Bankası,TCMB,Sıkılaştırma,Mevduat,Faiz,Borsa,Yatırımcı
Kasım ayında borsa yatırımcı sayısı 350 bin geriledi. Böylelikle bir ayda borsadan çıkan yatırımcı sayısı tarihin en yüksek seviyesine çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) sıkılaştırma adımlarına devam ettiği, mevduat faizlerinin de yükseliş ivmesini koruduğu Kasım ayında Borsada yatırımcı sayısındaki hızlı düşüş dikkat çekti.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre Kasım ayında borsada yatırımcı sayısı 8 milyon 205 bin 982'ye geriledi. Böylelikle bir önceki aya göre yatırımcı sayısının 349 bin 862 gerilediği görüldü. Bu gerileme borsa tarihindeki en sert düşüş oldu. Kasım ayıyla birlikte borsa yatırımcı sayısında dört aydır devam eden yükseliş ivmesi de tersine dönmüş oldu.

Borsada yatırımcı sayısı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 4,1 geriledi. Bu gerileme oranı da Mayıs 2021'deki tam kapanmadan bu yana en yüksek gerileme oranı olarak kaydedildi. Salgın önlemleri dolayısıyla tam kapanma önlemlerinin uygulandığı Mayıs 2021'de borsada yatırımcı sayısı yüzde 5,9 ile 156 bin 724 azalmıştı.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

 BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE