Temmuz'da Temettü Verecek Olan Hisseler

Temmuz'da Temettü Verecek Olan Hisseler
Temmuz Temettü takvimi, 2021 yılı Temmuz ayında temettü verecek olan şirketler ve dağıtım tarihleri. Ne zaman temettü dağıtılacak? 

Temmuz Temettü takvimi, hangi şirketler temettü verecek? Temettü dağıtımları ne zaman?

Temettü nedir?
Kâr payı anlamına gelmektedir. Bir şirketin hissesine sahip olan ortakların, bu işletmenin belli bir dönem içinde elde ettiği kârdan nakit veya hisse senedi olarak pay almasıdır. Hisse senedi olarak dağıtılması, bedelsiz sermaye artırımı olarak değerlendirilmektedir.

Temettü nasıl hesaplanır?
Hisse senetleri nominal değerlerle ölçülmektedir. Borsada bu değer 1 TL olarak belirtilmiştir. Bu noktadan hareketle %20 temettü dağıtan bir şirkete ortak olunması durumunda her bir hisse için 1 TL nominal değerin karşılığı olarak 0,20 TL (20 kuruş) kâr payı alınır. Bu durumda şirketin 1000 adet hissesine sahip olan bir yatırımcının alacağı temettü tutarı 200 TL olacaktır.

Temettü dağıtımı sonrasında hisse fiyatı ne olur?
Bu soru, bireysel yatırımcıların sıkça sorduğu sorulardan biridir. Kâr payı dağıtan bir şirketin temettü dağıtımı sonrasındaki fiyatı, öncesindeki fiyatından dağıtılan temettü tutarının çıkarılmasıyla bulunmaktadır. Örnek olarak hisse başına 0,5 TL kâr payı dağıtacak bir şirketin hisse senedi, öncesinde 100 TL’den işlem görüyorsa bu hisse senedinin fiyatı kâr dağıtımı sonrasında 99,5 TL olacaktır.

Temettü nasıl alınır?
Bir şirketin dağıttığı temettüden faydalanmak için ilgili şirketin hisse senedine sahip olmak gerekmektedir. Şirketin kâr dağıtımı için belirlediği tarihin en az bir gün öncesinde bu şirketin hisse senedine sahip olan yatırımcılar pay almaya hak kazanırlar. Hesaplanan temettü tutarları, pay almaya hak kazanan yatırımcıların hesabına dağıtım tarihinde nakit olarak yatırılmaktadır.

Temettü almak için hisse senedi ne zaman alınmalı?
Bu hakkı elde etmek için ilgili şirketin dağıtım yapacağı günün en az bir gün öncesinde bu şirkete ait hisse senedi sahibi olmak gerekmektedir.

Temmuz ayında temettü ödeyecek şirketler aşağıdaki gibidir. 

TEMMUZ AYI TEMETTÜ TAKVİMİ


SOKM (Şok Marketler) 1 Temmuz 0.1105 TL

TTKOM (Türk Telekom) 1 Temmuz 0.1516 TL

BAKAB (Bak Ambalaj) 6 Temmuz 0.3542 TL

OSMEN (Osmanlı Yatırım) 26 Temmuz 0.0624 TL

MAVI (Mavi Giyim Sanayi) 30 Temmuz 0.5195 TL

TCELL (Turkcell İletişim) 30 Temmuz 0.3330 TL

VESBE (Vestel Beyaz Eşya) 30 Temmuz 1.1930 TL

VESTL (Vestel Elektronik Sanayi) 30 Temmuz 1.9939 TL

SUMAS ( Sumas Suni Tahta ) 30 Temmuz 0,2975 TL

0 Yorum

YORUM EKLE