Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer, Türkiye'ye getirildi

Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer, Türkiye'ye getirildi
Arnavutluk'un iade edileceği kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer, Tiran-İstanbul seferini yapan uçakla Türkiye'ye getirildi.

Özel Telegram Yatırım Grubumuz Borsa DEHA'ya katılımınız için linkimiz;

Arnavutluk'ta firari olarak yönetici ve hakkında Türkiye'ye iade kararı verilen Faruk Fatih Özer, başkent Tiran'a giden İnterpol dairesinden özel bir ekip tarafından teslim alındı.

Faruk Fatih Özer'in bulunduğu Air Albania Havayolları'nın ZB1001 sefer sayılı Tiran uçağı, 10.10 sıralarında İstanbul Havalimanı'na indi.Thodex Sürecinde Neler oldu?
Türkiye'de kripto para birimlerini almak için kullanılan borsalardan Thodex'in internet sitesine 20 Nisan 2021 akşamında erişilemedi. Thodex hakkında soruşturma başlatılırken, MASAK da hesapların bloke edildiğini duyurdu. Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer, dolandırıcılık iddiaları üzerine alacağı, “Ortadan kaybolduğum iddiası asılsızdır. Hiçbir kullanıcının mağdur olmayacağına dair duyururum. 30 bin kullanıcının hesapları netleştikten sonra ödemeleri yapılacak” dedi.

Özer, 6 Mayıs 2021'de ilk kez Arnavutluk'ta görüntülendi. Kırmızı bültenle aranan Özer, 30 Ağustos'ta Arnavutluk'ta yakalanmıştı.Elbasan Asliye Mahkemesi, 2 Eylül'de Özer hakkında tutukluluğun devamına karar verildi. Bu karar, 14 Eylül'de Özer'in avukatlarınca hapise götürülmüştü. Dıraç Temyiz Mahkemesi ise 20 Eylül'de Özer'in tutukluluk suçlamasını onaylamıştı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Arnavutluk'taki mahkemeye çıkmasının ardından Özer'in Türkiye'ye iadesini açıklamıştı.

THODEX soruşturması 

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, kullanıcıların hesaplarına erişemediği ve şirket sahibi yurt dışına indirdiği yönündeki ihbar üzerine 22 Nisan 2021'de yeniden soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturmanın sonunda kısıtlama ve 2 bin 27 şirketin müşteki olarak yer aldığı iddianamede, Thodex isimli şirket 400 bin liralık sermaye ile sanık Faruk Fatih Özer tarafından elde edildiği anlatılıyor.İddianamede yer verilen MASAK raporunda Thodex platformunun müştekileri, iş ve işlemler nedeniyle hileli davranışlarla aldattığı kaydediliyor.

MASAK raporunda sanık Faruk Fatih Özer'in hakimiyeti mülkü üç ayrı hesaptan 253 milyon 714 bin 909 lira kökenli kripto varlıkların aktarıldığı vurgulanarak, bunun önemli bir bölümünde sanıklar Cem Uzunoğlu, Faruk Fatih Özer ve Zuhal Özer'in ticari merkezi Malta'da bulunan kripto varlık hizmet sağlayıcısı nezdinde yer alan kripto varlıkların cüzdanlarına aktarıldığı vurgulanıyor.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE