TMSF'ye 3 Şirketi satma yetkisi verildi

TMSF'ye 3 Şirketi satma yetkisi verildi
TMSF ,Yasal değişiklikle Koza Altın, Koza Madencilik ve İpek Enerji’nin yurt dışına kaçan hissedarlarının paylarını satabilecek.

Dün Koza Altın (#KOZAL), Koza Madencilik (#KOZAA) ve İpek Enerji (#IPEKE) KAP’a gönderdiği yazı ile Bankacılık Kanunu ile bazı kanunlarda ve 655 sayılı KHK’da değişiklik olduğunu ve bu değişikliklerin söz konusu şirketleri de ilgilendirdiğini yatırımcılarla paylaştı. İlgili kanunlarda yapılan değişikliğin 28 Mayıs 2022 günü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini ifade edildi.

Bilindiği gibi Koza Holding bünyesindeki Koza Altın, Koza Madencilik ve İpek Enerji’nin yönetimi 22 Eylül 2016 tarihinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na ("TMSF") devredilmiştir. Halihazırda Koza Holding şirketleri TMSF Fon Kurulu tarafından atanan Yönetim Kurulları tarafından yönetiliyor.

Getirilen yeni değişiklikle birlikte TMSF’nin yönetim yetkisi devam ediyor. Öte yandan şirketin ortağı olup aleyhlerinde mahkemece kaçak ya da mahkumiyet kararı verilen kişilerin paylarının kısmen veya tamamen satılmasının önü açılmış oldu. Bu kişilerin paylarının satmaya TMSF karar verebilecek.

Söz konusu değişiklikle birlikte uzun süredir gündemde olan Koza Holding grubu içindeki şirketlerin satışına yönelik yasal engel kalmamış oldu.

Böylesi bir satış sadece kaçak hissedar ya da mahkemece mahkum olan ortaklarla alakalı olup borsada alım yapan hissedarların herhangi bir şekilde zarar görmesi söz konu olmayacak.Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

0 Yorum