Togg'dan halka arz planı!

Togg'dan halka arz planı!
Yerli otomobili 29 Ekim'de seri üretime alan Togg cephesinden, şirketin geleceği hakkında dikkat çeken açıklama geldi. Şirketin Gemlik'teki fabrikasında bir araya geldiğimiz Togg CEO'su Gürcan Karakaş, sürpriz bir halka arz mesajı verdi. Karakaş, "Her profesyonel şirket gibi, biz de büyümek için borsaya açılmak gerektiğini biliyoruz. Bunun için çalışıyoruz. Büyük ihtimalle yurt dışında halka açılacağız" dedi.

Togg'un her fırsatta kendini klasik bir otomobil şirketi yerine, bir teknoloji şirketi olarak tanımlaması, şirketin ABD'deki dünyanın en büyük teknoloji borsası Nasdaq'ta halka açılma ihtimalini kuvvetlendiriyor. Karakaş'ın, halka arzın yurt dışında olacağını söylemesi de, Borsa İstanbul yerine Nasdaq'ı güçlü bir seçenek haline getiriyor. Togg CEO'su Gürcan Karakaş'ın ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmada, fabrikadaki çalışmaları yakından gözlemlerken, bantlardan çıkan ilk otomobilleri de inceleme fırsatı bulduk.
Hatırlanacak olursa, otomobilin satış ve satış sonrası süreci, piyasaya çıkacağı tarih, teknik özellikleri ve renkleri gibi birçok parametre, 29 Ekim'deki tören ile birlikte açıklığa kavuşmuştu.
Karakaş, 2023 sonu itibarıyla yapılan yatırım tutarının 1.8 milyar Euro'yu bulacağını bildirerek, "Şuana kadar yatırım tutarımız 1.5 milyar Euro seviyesinde. Bu tutarın 500 milyon Euro'luk kısmı özsermaye şeklinde hissedarlarımız tarafından sağlanırken, geri kalan kısım ise kullandığımız kredilerden sağlandı" dedi.

Karakaş, Togg'un finansman ihtiyacını hangi kurumlardan karşıladığına yönelik bilgi paylaşmazken, "En uygun kredi koşulları neredeyse oradan alıyoruz" ifadelerini kullandı.

'BÜYÜMEK İÇİN HALKA ARZ GEREKTİĞİNİ BİLİYORUZ'
Togg CEO'su Gürcan Karakaş, Togg'un geleceğinde farklı finansman yollarına başvurabileceğini de aktararak, halka arz sinyali verdi.
Karakaş, "Her profesyonel şirket gibi, biz de büyümek için borsaya açılmak gerektiğini biliyoruz. Bunun için çalışıyoruz. Büyük ihtimalle yurt dışında halka açılacağız. Bu konuda henüz bir tarih veremiyoruz" açıklaması ile, Togg'un önümüzdeki dönemde borsaya kote olan bir şirket olacağını vurguladı.Togg'un her fırsatta kendini klasik bir otomobil şirketi yerine, bir teknoloji şirketi, hatta bir startup olarak tanımlaması, yerli otomobil markasının ABD'deki dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin listelendiği Nasdaq borsasında halka açılma ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Gürcan Karakaş'ın, halka arzın yurt dışında olacağını söylemesi de, Borsa İstanbul yerine Nasdaq'ı güçlü bir seçenek haline getiriyor

'TÜRKİYE'DE BAŞARILI OLMADAN İHRACATTA BAŞARILI OLAMAYIZ'
Togg'un ihracata başlama tarihi, hatırlanacak olursa C-SUV modelin 2023'te piyasaya çıkmasının üzerinden 1 yıl sonra olacak şekilde açıklanmıştı.

Bu süreç ile ilgili detaylı bilgiler paylaşan Karakaş, "Türkiye'de başarılı olmadan ihracatta başarılı olamayız, bunun süresi de 12-15 aydır. Bu süreden önce ihracat düşünmüyoruz" dedi.
İç pazardaki ilk yılda Avrupalı üreticilerin otomobilleri ile rekabet edeceklerini kaydeden Karakaş, "Yani Avrupa normları ile rekabet ediyor olacağız. Dolayısı ile burada başarılı olursak, Avrupa'da da başarılı oluruz. İhracatta temkinliyiz, ilk hedef üretimin yüzde 10'u şeklinde. İhracatta bayiden ziyade ithalatçı olabilir, bunun üzerinde çalışıyoruz, netleşince açıklayacağız" bilgisini verdi.
Karakaş'ın paylaştığı bilgiye göre, Togg'un Avrupa'daki şirketi olan Togg Europe, Avrupa pazarında kullanıcı deneyimi araştırma merkezi olarak çalışıyor. Bu şirket, Togg'un 2024'te ihracata başlamasının öncesinde Avrupalı müşterilerin ihtiyaçlarını ve beklentilerini tespit ederek, yerli otomobilin Avrupa pazarındaki rekabette öne çıkması için kritik öneme sahip olacak.


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE