TÜFE öncesi Fed korkuları durulurken altın fiyatları yükselişte

TÜFE öncesi Fed korkuları durulurken altın fiyatları yükselişte
 Altın fiyatları bugün yükselişe geçerek son üç haftanın en yüksek seviyesine yakın seyretti. Piyasalar, Fed’in faiz oranlarının zirveye ulaşmaya yakın olduğunu düşünürken gözler, yaklaşan tüketici enflasyonu verilerine çevrildi.

Özel Telegram Yatırım Grubumuz Borsa DEHA'ya katılımlarınız için linkimiz;

Fed'in mevcut faiz artırım döngüsünün nihai olarak sona ereceği beklentisi, yatırımcıların dolardan çıkıp başta hisse senetleri ve emtialar olmak üzere diğer faize duyarlı varlıklara yönelmesine neden oldu.

Bu ticaret de altına yaradı ve spot altın %0,1 artışla 1.933,87 dolar olurken altın vadeli işlemleri, %0,1 artışla 1.939 dolara yükseldi.

Dolardaki zayıflık da sarı metali destekledi ve dolar, Çarşamba günü iki ayın en düşük seviyelerinde işlem gördü.

ABD TÜFE verileri ve Temmuz faiz artırımı bekleniyor
Piyasalar şu anda Haziran ayı için ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini bekliyor. Verinin, benzin fiyatlarındaki gevşeme sayesinde manşet enflasyonun geçen ay düştüğünü göstermesi beklenirken çekirdek TÜFE enflasyonunun, yapışkan olmaya devam etmesi bekleniyor.

Yapışkan enflasyonun, Fed'in daha fazla faiz artırımına gitmesine neden olması beklenirken merkez bankası, Temmuz sonunda yapacağı toplantıda en az 25 baz puan faiz artıracak.

Merkez bankası, en yüksek faiz oranlarına ulaşmaya yakın olmasına rağmen Fed yetkililerinden gelen son yorumlar, faiz oranlarının yakın vadede yükselmeye devam edeceği düşüncesini yineledi. Faizlerin ayrıca daha uzun süre yüksek kalması bekleniyor.

Fed'in faiz artırım döngüsünün nihai olarak sona ereceği beklentisi altını desteklese de daha uzun süreli yüksek faizlerin, külçe altın tutmanın fırsat maliyetini artırması nedeniyle sarı metal sınırlı bir yükseliş görebilir.

Bu hafta ayrıca Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester dahil olmak üzere diğer Fed yetkililerinin yorumlarına odaklanılacak.

Bakır, zayıf büyüme görünümü ve Çin’in teşvik beklentileri arasında kaldı
Bakır fiyatları, yüksek faiz oranlarının dünya genelinde sanayi faaliyetlerini aşındıracağı endişeleriyle baskı altında kalarak bugün Asya piyasalarında hareketsizdi.

Ancak dünyanın bir numaralı bakır ithalatçısı Çin'de talebin artma ihtimali ve zayıf dolar, kırmızı metal fiyatlarının altında bir zemin oluşmasına yardımcı oldu.

Bakır vadeli işlemleri 3,7737 dolarda değişmedi.

Çin Komünist Partisi destekli medya kuruluşu China Securities Journal, Pekin'in ekonomiyi desteklemek için teşvik harcamalarını artırabileceğini bildirdi.

Çin'den gelen bir dizi zayıf ekonomik verinin, COVID-19 sonrası ekonomik toparlanmanın yavaşladığına işaret etmesinin ardından bu haber geldi ve akabinde bakır fiyatları düştü.

Ancak özellikle emlak sektörünü hedefleyen yeni teşvik tedbirlerinin, Çin ekonomisini ve dolayısıyla bakır talebini canlandırması bekleniyor.


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE