Tüpraş bitkisel atıktan uçak yakıtı üretimine başlıyor

Tüpraş bitkisel atıktan uçak yakıtı üretimine başlıyor

Tüpraş, Havacılık Yakıtı (SAF) üretimi için hedefini somutlaştırdı. Gelecek yılın sonuna kadar yatırıma geçiyor. Yıllık 300 bin ton bitkisel ve hayvansal atık hammadde tedarikini Tiryaki Agro’dan temin edecek.

Tüpraş'ın (#TUPRS) 24 Kasım 2021'de duyurduğu Stratejik Dönüşüm Planı çerçevesinde, sürdürülebilir havacılık yakıtı üretimi için İzmir Rafinerisi'nde yapılması planlanan yatırımın detay mühendislik çalışmaları devam ediyor. Şirket gelecek yıl sonuna kadar yatırım değerlendirmesinin tamamlanması ve ardından yatırımın başlatılmasını planlıyor.

Plan çerçevesinde Tiryaki Agro ile hammadde ticaret ve tedariki sözleşmeleri imzalandı. Yapılan anlaşmalar çerçevesinde 1 Ocak 2025 tarihi itibariyle Tüpraş Trading tarafından atık hammaddelerin ticaretine başlanacak. 1 Ocak 2029'dan itibaren de 10 yıl süreyle Tüpraş’ın yıllık 450 bin ton olarak öngörülen bitkisel ve hayvansal atık hammadde ihtiyacının asgari 300 bin tonluk kısmı Tiryaki Agro’dan temin edecek.

Sözleşme uyarınca, ödemeler Kuzey Avrupa hammadde fiyat endeksleri ve Kuzey Avrupa SAF fiyat endekslerine bağlı bir metodoloji ile belirlenecek.


Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE