Turizm, seçimlerin ardından toparlanır

Turizm, seçimlerin ardından toparlanır
Turizmde deprem sonrası düşen rezervasyonlar başta İstanbul olmak üzere tam toparlanamadı; sektörel hükümet seçimlerinin ardından ivmenin artmasını bekliyor.

Özel Telegram Yatırım Grubumuz Borsa DEHA'ya katılımınız için linkimiz;

Sağladığı döviz girdisi ile Türkiye ekonomisi için kilit çevrelerinin biri boyunca turizmde deprem sonrası düşen rezervasyonlar toparlanmaya girse de, özellikle İstanbul'a yönelik deprem beklentisi açıklamaları talebinin eski seyrine ulaşmasını zorlaştırıyor.

Sektör temsilcileri, seçimlerin de etkisiyle Mayıs ayına göre zayıf giden rezervasyon döneminden seçim sonrası ivme kazanmayı öngörürken, yılsonu hedeflerinide koruyor.

Turizm gelirleri Türkiye ekonomisi için kilit konumda bulunuyor. Hükümet, turizm ve ihracat gelirleri başta olmak üzere cari fazla yaratarak yüksek enflasyon ve faizlerle mücadeleyi hedefliyor.

Türkiye'nin bu yıl için turizm geliri hedefi 56 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un deprem sonrası açıklamalarına göre yılsonu turizm hedefi korunuyor.

2019 yılının yüzde 31 altında
Seyahat veri firması ForwardKeys Insights başkan yardımcısı Olivier Ponti, depremden sonra zayıflayan görünümü işaretleyerek, "Avrupa seyahat endüstrisindeki genişlemeye öncülük eden Türkiye'nin aylardır sergilediği mükemmel performansın ardından bu bölgeye uluslararası turizm hızlı bir inişe geçti. dedi ve ekledi:

"İstanbul için iki gece ve üzeri konaklamalara yönelik biletlemeler depremden iki hafta önce 2019'a göre %7 gerideyken, depremin ardından bu oran şu anda 2019'un %31'ini kaybetmiş durumda... Rezervasyonlardaki düşüş gelecekte daha az ziyaretçi ve hem turizm profesyonelleri hem de ülke ekonomisi için daha az gelir demek."

Yabancı ziyaretçi sayısı geçen yıl %80 artışla 44.56 milyon olmuştu. Pandemi sonrasında güçlü toparlanmaya işaret eden bu sayı 2019'daki 45.06 milyonluk rekorun ise hafif altında kalmıştı.

Almanya, İsviçre, Hollanda ve Avusturya pazarlarından Türkiye'ye turist getiren tur götüren Bentour Reisen'in Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, "Çok iyi giden bir yıldı depremde biraz durduk. Depremden sonra tekrar açıldı ama eski bölgeye gelmedi" dedi ve ekledi:

"Özellikle İstanbul'daki artış depremden sonra durdu. Tekrar bir canlanma gelmedi. Çünkü İstanbul hep hedef gösterildi ​​'Şu kadar bina sakatşu kadar bina tehlikeli mesajları tüketiciyi korkuttu.Hem ulusal hem uluslararası medyada,sürekli bu konuyla oynandı,yakında olacak diye insanlarda endişe yaratıldı.

İstanbul, Türkiye turizmi açısından en önemli destinasyonlardan biri konumunda bulunuyor. İstanbul Valiliği önlemlerine göre, 2022'de İstanbul'a gelen yabancı ziyaretçi sayısı 16 milyonu geçerken, Türkiye'ye gelen toplam yabancı ziyaretçilerinde  %36'sını oluşturdu.

Akdeniz ve Ege'deki destinasyonlar toparlanıyor
İstanbul'un aksine, Akdeniz ve Ege'deki popüler turizm destinasyonları ise rezervasyonlarda deprem sonrasındaki sert düşüşün ardından daha güçlü sinyaller veriyor.

Antalya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, Mart ayından itibaren Antalya'ya giden ile gelen turist sayısı önceki yıla göre %54 artışla 347.635 oldu ve Mart ayı rekoru kırıldı. Turist sayısında ilk sırayı Ruslar alırken, bunu Almanlar ve İngilizler izledi.

Marmaris Belediyesi Turizm Komisyonu Başkanı Ali Kırlı'nın verdiği bilgiye göre, depremin hemen ardından rezervasyonların sert düştüğü Marmaris'te de rezervasyonlar son 2-3 hafta yeniden yükselerek %70'i artış kaydetti.

Bölgenin yılın tamamında geçen yılın üzerinde bir performans kaydetmesini beklediklerini söyleyen Kırlı, "Kurun seyri ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa pazarlarındaki enflasyon Türkiye'yi cazip kılmaya devam ediyor... Türkiye Rusya'ya açık birkaç ülkeden biri olduğu için Ruslardan yine de güçlü talep görecektir" dedi.

Seçim etkisi
Öte yandan, Nisan ayında iyileşen görünümün adından bir sonraki Mayıs ayı özelinde ise seçim etkisiyle bir durgunluk gözlendiğini belirten Kırlı, "Nisan'da doluluklar iyi. Ama Mayıs satışlarında zayıflık var. Seçim nedeniyle Mayıs, özellikle de ilk iki haftası için zayıf şu anda. Ancak Haziran- Eylül'de sıkıntı görünmüyor" diye konuştu.

Armada Uluslararası Otelcilik Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Zoto, "Nisan için doluluk %70 civarında. Ama Mayıs için şu anda bir şeyi söylemek mümkün değil.

"Turizmde rezervasyon olması illa bu rezervasyonun gerçekleşmesini demek değil.İnsanlar özellikle pandemiden sonra 48 saat önceden iptal hakkıyla almak istiyorlar. O zaman da siz 48 saat önceye kadar biraz heyecan yaşıyorsunuz... Seçimi de atlatınca daha iyi bir şekilde devam edeceğiz."

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin de seçimlerin ardından güçlü bir ivme beklediklerini belirterek, "Deprem sonrası yavaşlamanın ardından toparlanıyoruz. Son bir iki haftalık hareket yoğun yoğunlaştı ama seçim sonrası daha da hızlanacak" dedi ve ekledi:

"Gelmemezlik bir tercih değil ama yabancı turistin bakış açıları olur ya, bazı ülkelere' daha rahat bir zamanda gideyim' tercihinizi kullanırsınız. Seçimden sonra biz çok ciddi hareket bekliyoruz. Geçen seneki gibi iyi bir sezon bekliyoruz." dedi


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE