Turizm sektöründe çifte bayram,otellerde yer kalmadı

Turizm sektöründe çifte bayram,otellerde yer kalmadı
Tatil göçü başladı… Pandemi nedeniyle kısıtlı tatil yapma imkanı bulanlar bu yıl deniz kıyılarının yolunu erken tuttu. Otellerde doluluk yüzde 80 oranına ulaştı.

Bayram hazırlıkları başladı, imkanı olanların bir kısmı deniz kenarına bir kısmı da Anadolu’daki ailelerini yanına gitmeye hazırlanıyor.

İki yıldır pandemi nedeniyle yaşanan kısıtlamalar yüzünden otellere gitmeye çekinin vatandaşlar ise bu yıl adeta sahillere akın ediyor. Sahillerden Kapadokya ve Güneydoğu’daki otellere kadar her yer dolacak.

Uçak, otobüs ve trenle 3 milyon kişi seyahat edecek. Ulaştırmada 13-14 milyarlık ciro bekleniyor. Sabah’tan Betül Alakent’in haberine göre, Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala rezervasyonlar hızlandı. 30 Nisan'dan başlayan bayram hareketliliği, Ege ve Akdeniz otellerinin yanı sıra Kapadokya ve GAP otellerini de doldurdu.

Ege'de Bodrum, Marmaris ve Çeşme öne çıkarken, Antalya'da Belek ve Lara gözde. Bayram haftası için resort otellerde doluluk oranı şimdiden yüzde 80'leri yakaladı. Bu dönemde öne çıkan bir diğer destinasyon Kapadokya olurken, hali hazırda yüzde 80 rezervasyon alan otellerin bayramda full çekmesi bekleniyor.

Güneydoğu Anadolu'da da Mardin, Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır'a talep yüksek. Turizmdeki canlılık ulaştırma sektörünü de hareketlendiriyor. 30 Nisan-9 Mayıs tarihlerini kapsayan dönemde 1 milyon 800 bin kişinin otobüsle, 1 milyon 100 bin kişinin uçakla, 150 bin kişinin de trenle seyahat etmesi bekleniyor. Ulaştırma sektöründe 13 milyar TL'lik ciro öngörülüyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle otelciler sezon açılışını ertelediğini belirterek, "Sektör sezonu bayramla birlikte açacak. Türkiye genelinde Ege'den Akdeniz'e, Kapadokya'dan Güneydoğu'ya otel dolulukları ortalama yüzde 80'lerde. Ülkemizde her bütçeye uygun otel var. Bayramda gecelik kişi başı fiyatı 300 liradan başlayıp 30 bin TL'ye kadar çıkıyor" dedi.


Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE