Türk Eximbank'tan rekor büyüklükte tahvil ihracı

Türk Eximbank'tan rekor büyüklükte tahvil ihracı

Türk Eximbank, uluslararası sermaye piyasalarına 5 yıl vadeli 750 milyon dolar tutarında yeni tahvil ihracına çıktı. Bu banka tarafından tek seferde ihraç edilen en yüksek tutarlı tahvil işlemi olma özelliğini taşıyor

Türk Eximbank, uluslararası sermaye piyasalarına 5 yıl vadeli 750 milyon dolar tutarında yeni tahvil ihracına yaptı.

Tahvil ihracı, Citigroup ve Standard Chartered Bank ortak global koordinatörlüğünde ve bu bankalara ek olarak ICBC Standard Bank Plc, ING Bank, Mizuho International plc, MUFG Securities, SMBC Nikko Capital Markets Limited ve Société Générale aracılığı ile gerçekleştirildi.

Başta Avrupa, Amerika ve Asya olmak üzere geniş bir coğrafyadan 200’e yakın uluslararası yatırımcının ilgi gösterdiği tahvilin yüzde 27’si ABD’de, yüzde 27’si İngiltere’de, yüzde 30’u diğer Avrupa ülkelerinde ve yüzde 16’sı ise Asya ve Orta Doğu’daki yatırımcılara satıldı.

Yatırımcılarının yüzde yüzde 89’unu prestijli varlık yönetim şirketleri ve bankaların oluşturduğu işleme ilişkin tutarın çarşamba günü banka hesaplarına girmesi bekleniyor.

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, ihraç ile ilgili "Gelen güçlü talep sayesinde işlemimizi, yatırımcı bazının kalitesini koruyarak başlangıçta duyurulan faiz oranının 62,5 baz puan altında gerçekleştirmekten memnunuz. Nitelikli yatırımcı ilgisinin yoğunluğundan faydalanarak fiyatta sağlanan bu indirimle, ihraç tutarını da 750 milyon dolara çıkardık. Bu, bankamızca tek seferde ihraç edilen en yüksek tutarlı tahvil işlemi olma özelliğini taşıyor" dedi.

0 Yorum

YORUM EKLE