TÜRK İLAÇ'DAN COVİD-19 İLACI AVIFAVİR İÇİN İŞ BİRLİĞİ

TÜRK İLAÇ'DAN COVİD-19 İLACI AVIFAVİR İÇİN İŞ BİRLİĞİ

Türk İlaç ve Serum Sanayii A.Ş. (TRILC) , Rusya'nın Chromis LLC Firması ile Covid-19 tedavisinde kullanılan AVIFAVİR isimli ilacın satışı ve üretimi için anlaşma sağlamıştır.

Konu ile İlgili KAP Yayını Şu Şekildedir:

Rusya'da yerleşik Chromıs LLC Firması ve TURK  İlaç Ve Serum Sanayi A.Ş arasında coronovirüs COVID -19 tedavisinde kullanılan favipiravir etken maddeli  AVIFAVİR isimli ilacın satışı ve üretimi ile ilgili olarak ana ticari ve hukuki hatların belirlendiği çerçeve anlaşma imzalanmıştır. 


'ABD'nin Remdesivir ilacından hem daha etkili hem 3-4 kat daha ucuz'

Bu arada Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu (RFPİ) Başkanı Kirill Dmitriyev, favipiravir bazı diğer ilaçlara kıyasla 400'den fazla Kovid-19 hastasının tedavisinde kullanılan Avifavir'in daha etkili olduğunun kanıtlandığını vurguladı.

Rusya'daki 35 merkezde yürütülen klinik testlerin dışında Avifavir'in etkinliğinin tescil sonrası gözlem çalışmalarında 940 hasta tarafından da test edildiğini kaydeden Dmitriyev, bunun favipiravir bazlı bir ilaç üzerinde yapılan dünyanın en geniş kapsamlı klinik testi olduğunu belirtti.

Dmitriyev, Avifavir'in ABD'de üretilen favipiravir bazlı Remdesivir ilacından çok daha ucuz olduğunun altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Kapsamlı klinik testlerimize ve favipiravirin koronavirüse karşı etkili olduğunun doğrulandığı Japonya'da araştırmaya istinaden Avifavir'in ve diğer favipiravir bazlı ürünlerin dünyada Kovid-19'a karşı önde gelen antiviral ilaçlar olacağına inanıyoruz. Kanıtlanmış etkisinin ve güvenilirliğinin yanında Avifavir, Remdesivir'de 3-4 kat daha ucuz."

5 ay önce dünyanın favipiravir bazlı ilk ilacını tescil ederken birçok kişinin henüz Japonya bile tescil etmemişken Rusya'nın bir ilacı tescil etmesine şüpheyle yaklaştığını anımsatan Dmitriyev, "Ancak klinik testlerimizin üzerinden 5 ay geçti ve Japonya'nın da favipiravirin klinik etkisini doğruladığını görüyoruz" diye ekledi

0 Yorum