Türk Lirası Bu Hafta Yüzde 2'ye Yakın Değer Kaybetti

Türk Lirası Bu Hafta Yüzde 2'ye Yakın Değer Kaybetti
Türk Lirası bu hafta yüzde 2'ye yakın değer kaybederken gelişen ülke para birimleri arasında en fazla değer kaybeden para birimi oldu

USD/TRY haftaya 8,55 civarında başladıktan sonra dolardaki kuvvetlenme ve tahvil faizlerindeki yükseliş ile birlikte neredeyse yüzde 2 yükselerek 8,72 seviyesine kadar geldi.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi haftaya yüzde 1,59 seviyesinde başladıktan sonra 3 baz puana yakın yükselerek yüzde 1,62 seviyesinde bulunuyor. 

En Fazla Değer Kaybı Türk Lirasında

Doların kuvvetlenmesi gelişen piyasa para birimlerinin genelinde bir baskı yaratırken en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi Türk lirası oldu.

Türk lirası hafta başından bu yana yüzde 2,08 değer kaybederken Peru solü yüzde 1,55 düşüşle hafta başından bu yana en fazla değer kaybeden ikinci para birimi oldu. Brezilya reali ise hafta başından bu yana neredeyse yüzde 3 değer kazandı.

Döviz piyasasında gözler cuma günü açıklanacak ADP tarım dışı istihdam verisinde olacak. Verinin beklenenden iyi gelmesi ABD'de ekonominin toparladığına ve parasal desteklerin yakında azaltılabileceğine işaret edebilir. Bu da ABD'de tahvil faizlerinin yükselmesi ve doların kuvvetlenmesi anlamına geliyor.

Erdoğan: Faizleri düşürmemiz şart

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz ile ilgili açıklamaları sonrasında dolar/TL kuru sığ piyasada 8,80 seviyesine tırmandıktan sonra 8,65’e gerilemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT'de katıldığı yayında gündemdeki gelişmeleri değerlendirmiş, Merkez Bankası Başkanı ile bir görüşme gerçekleştirdiğini ve faiz yükünün düşürülmesinin şart olduğunu söylemişti.

Erdoğan faizlerle ilgili olarak, "Bizim bir defa faizleri düşürmemiz şart, onun için de temmuz-ağustos, buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın. Çünkü faiz yükünü yatırımların, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için, orada da bir rahatlama dönemine girmiş olacağız” dedi.

0 Yorum