Uyarı: 19.05.2022 tarihinde premium üyelik sistemine geçiyoruz. Bu tarihten itibaren teknik analizlere yalnızca premium üyelerimiz erişebileceklerdir!

Türk Lirası'nda 'AYI TAHMİNLERİ' Son 7 Ayın Zirvesinde

Türk Lirası'nda 'AYI TAHMİNLERİ' Son 7 Ayın Zirvesinde
Türk lirası’nın dolar karşısında alım-satım opsiyonu volatilitesi arasındaki farkı gösteren 25-delta risk reversal göstergesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Perşembe günü 100 baz puanlık bir faiz indirimi yapacağına dair beklentilerle 7 ayın zirvesine tırmandı.

Türk lirasının dolar karşısında alım satım opsiyonu volatilitesi arasındaki fark yüzde 7 civarına sıçrayarak 29 Nisan’dan bu yana en yüksek seviyede bulunuyor.
Piyasaların beklentisi 100 baz puanlık indirim
Son dönemde TCMB'nin Kasım toplantısına yönelik beklentilerin Dolar/TL fiyatlamalarında etkisinin arttığı izleniyor.

Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin faiz anketine katılan 21 kurumun medyan beklentisi TCMB’nin Kasım toplantısında 100 baz puan indirimle faizini yüzde 15 seviyesine getireceği yönünde.

Ankete göre, yıl sonunda politika faizinin bulunacağı seviyeye dair beklenti de yüzde 15 seviyesinde oluştu.

TCMB, geçen ay beklentilerin üzerinde indirim yaparak politika faizini yüzde 18’den yüzde 16’ya çekmiş, açıklamasında “yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığını” ifade etmişti. Kararın ardından dolar/TL 9,48 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü.

Erdoğan’dan faiz açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir” görüşünü yineleyerek, “Ben bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. Enflasyonla mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. Bu konuda nas ortada” dedi.

AK Parti Grup Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, “Ben faizi savunanla beraber olamam” diye konuştu ve “Faiz aşağılara çekilmişken tamam da bizim arkadaşlarımıza ne oluyor ki onlar faizi savunur hale geliyor” diye ekledi.

Kaynak: Bloomberg HT


''borsaseans.com, web sitemizdeki reklamlara tıklayarak bize destek olan tüm abonelerimize teşekkürler''

-E-POSTA LİSTEMİZE KAYIT OLUN  Önce siz öğrenin, bir adım önde olun.

0 Yorum