Türk sanayicileri afetzedelere yardımlar için seferberlikte yarışıyor

Türk sanayicileri afetzedelere yardımlar için seferberlikte yarışıyor
Türkiye, son yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olarak gösterilen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin açtığı yaraları sarmak için seferber oldu. Türk sanayicileri de afetzedelere yardımlar için bu seferberlikte yarışa girdi.. 

Sanayicilerin oluşturduğu yardım koridorunda, önem sırasına göre malzeme ve ekipmanlar deprem bölgesine ulaştırılıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen faaliyetlerde, AFAD ve Türk Kızılay’ın ihtiyaç listeleri dikkate alınıyor. Arama kurtarma çalışmalarının ardından bölgedeki en önemli ihtiyaçların başında barınma, ısınma ve kişisel temizlik gelirken, sanayiciler yardımlarında bu alanlara yoğunlaşıyor. 

Yaralar sarılıyor
Depremin hemen ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda faaliyete geçirilen kriz merkezi, 24 saat esasıyla organize sanayi bölgeleri yönetimleri, sanayiciler ve KOBİ’lerden gelen yardımları koordine ederek, yardım kuruluşları aracılıyla ihtiyaç sahipleriyle buluşturuyor.

Barınma olanakları
Depremden sağ olarak kurtulan afetzedelerin barınma önceliğini ilk günde öngören Kriz merkezi; çadır, konteyner gibi geçici barınma imkanı sağlayan malzemelerin bölgeye güvenli ve hızlı bir şekilde sevki için çalışmalar yürütüyor. Sanayicilerden sağlanan ürünler, kriz masasının koordinasyonunda ayarlanan TIR’larla bölgelere gönderiliyor. Malzemelerin öncelik sıralamasında AFAD ve Türk Kızılay yönlendirmeleri ve bakanlıklar arasındaki koordinasyon esas alınıyor. 

Çadır ve konteyner
Çadır ve konteyner üreticileriyle irtibata geçen kriz merkezi, Türkiye’nin dört bir yanındaki sanayi kuruluşlarından malzemeleri bölgeye gönderiyor. Ayrıca, çadır ve konteyner üretimi yapmayan ancak bunlar ile keçe, metal aksam gibi malzemeleri üretebilecek kapasiteye sahip sanayiciler de bu alana yönlendiriliyor. 

Isınma ihtiyaçları
Barınma ihtiyacına paralel olarak çetin kış koşullarının yaşandığı bölgede ısınma da önemli bir yardım kalemi olarak ilk günden bu yana listenin başında yer alıyor. Depremzedeleri soğuktan korumak amacıyla elektrikli ısıtıcılar, jeneratör, battaniye, uyku tulumu gibi malzemelere olan ihtiyaçlar da karşılanıyor. 

Jeneratörler ile aydınlatma ekipmanları
Kriz merkezi bu çerçevede, binlerce ısıtıcı, jeneratör ve aydınlatma ekipmanlarını da bölgeye ulaştırıyor. Kriz merkezinin koordinasyonuyla bir milyonun üzerinde battaniye deprem bölgesine sevk edildi. -7, -10, -11 ve -20 derecelerde afetzedeleri koruyacak kışlık uyku tulumları, bölgede kurulan depolar aracılığıyla, başta çadır-konteyner kentler olmak üzere diğer depremzede vatandaşlara dağıtılıyor. 

Kişisel temizlik ve hijyen
Afetzedelerin barınma ve ısınmanın yanı sıra kişisel temizlik ve hijyen ihtiyaçları da dikkat çekiyor. Sanayicilerin destekleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kriz masasının organizasyonuyla bölgeye içinde mutfak ve tuvaletlerin de bulunduğu ofis tipi konteynerler kurulmaya başlandı. Karavana dönüştürülmüş TIR ve konteynerler de bölgeye ulaştırıldı.

Prefabrik banyo ve tuvaletler
Afetzedelerin temizlik ve hijyen ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla mobil prefabrik banyo ve tuvaletler de ilk günden itibaren afetten etkilenen bölgelere sevk edilmeye başlandı. Tüm bunların yanı sıra sabun, vücut temizleme havluları, ıslak mendiller, hijyenik ped, şampuan, dezenfektan, çocuk ve yaşlı bezi, mama, paketli hazır gıdalar ve mobil mutfaklar gibi acil yardım ürün ve gereçleri de bölgeye düzenli aralıklarla gönderiliyor.

OSB'lerden 24 saat mesai
Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ile kriz masası koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda, OSB’lerin üretim hatları afetzedelerin barınma ve ısınma ihtiyaçları için tahsis edildi. Her türlü konteyner ve çadır, soba ve diğer ısıtıcı malzeme teminleri için Türkiye’nin dört bir yanındaki OSB’ler, depremin ilk anlarından itibaren 7/24 esasına göre çalışmaya başladı. 

Kritik malzemelerin sevki sürüyor
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kriz masasının, OSB’ler ile kuruluşlar arasında oluşturduğu yardım köprüsü sayesinde, 7 günde birçok afet noktasına kritik öneme sahip malzeme ulaştı. 10 bine yakın jeneratörün büyük çoğunluğu bölgeye dağıtılırken, sanayicilerden temin edilen 90 bini aşkın ısıtıcı da peyderpey ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.  


 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASEANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE