Türk şirketlerden altına hücum

Türk şirketlerden altına hücum
Koç Holding'den Cengiz Holding'e MNG'den, Kalyon Holding'e kadar birçok Türk şirketinden hücum dışı altın ve değerli madenler için icra ediyor. Devlerin öncülüğünde altın arayışında son dönemde kamu-özel işbirliklerindeki dizi da dikkat çekici.

Özel Telegram Yatırım Grubumuz Borsa DEHA'ya katılımınız için linkimiz;

Türkiye'nin önde gelen işletmelerinin ilgi gösterdiği Altın giydiği deneyim, son yıllarda içinde kendini gösteriyor. Koç Holding'den Cengiz Holding'e MNG'den, Kalyon Holding'e kadar birçok Türk şirketi dışında altın ve değerli madenler için görev yapıyor.

Devlerin çağında oldukları altın arayışına son dönemde kamu ve özelden de kurum ve bagajları denetliyor. Son olarak Afrika'da altın arayışına giren Türk vergilerinden biri olan Afro Turk SA, Afrika ülkesi Burkina Faso'da iki altın madenini işletmek için yerel hükümetten onay aldı. Türk şirketi, Oudalan dünyadaki Tambao ve Soum ülkedeki Inata altın madenlerini çıkaracak. Geçen hafta bir Türk şirketi de Kazakistan'da altın aramak için kamu kurumları ve şirketleriyle anlaşma sağlandı.
İstanbul Havalimanı'nı yapan firmalardan MNG, son birkaç yıldır Afrika'da girişe yönelik Türk işletmeden biri. Holdingin çatısı kendi bünyesinde Avesoro Resources Afrika kıtasında faaliyet gösteriyor. 2013 yılında bu ayana faaliyet gösteren şirket, Liberya'da iki, Burkona Faso'da da bir madene sahip. Şirket, 2017 yılının ilk yarısı 120 bin ons altın üretti.

Şu anda üretimin 320 bin onsun üzerinde olduğu tahin ediliyor. MNG oğlu olarak 2016'da sahibi olduğu MNG Orko adlı firma Kanada merkezli Aureus Mining şirketi yüzde 55'ini 30 milyon satın almıştı. Bunun yerine MNG, şu ana kadar 4 satın alma dahil, 400 milyon yol bir harcama yaptı.

Sudan hükümeti Türk şirketine ruhsatı verdi

Afrika'da maden arayışındaki rotalarından biri de Sudan. 2018'de Türk şirketi, Sudan'ın Kızıldeniz şampiyonasında altın aramak için bir adım attı. Sudan Maden Bakanlığı'nın duyurmayı planladığı, Denizli Şirketi'nin altın araştırma ve çıkarma konusunda Sudanlı "Business Haidar Mining" şirketi ile ortaklık anlaşması imzaladığı kaydedildi.

Ardından Sudan'ın Ankara Büyükelçisi Majok Guandong, "Madenlerimizle de ilgilenen Türk şirketi var. Bir Türk şirketi 5 bölge altın arama ve çıkarma ruhsatı aldı.

Cengiz ve Kalyon'un Azerbaycan'da 3 ruhsatı var

 3'üncü Havalimanı projesinde yer alan ve ana işi olan Cengiz Holding, oğlu birkaç yıldır özelleştirmeden aldığı madencilik projeleriyle dikkat çekiyor.

Yılda 100 bin metreden fazla sondaj çalışması yapan Cengiz Holding, bakır, alüminyum, antimuan ve fosfat kayası sporcularının yatırımlarıyla biliniyor. 2004 yılında özelleştirme kapsamına alınan Eti Bakır Küre Tesisleri ve Eti Bakır Samsun Tesisleri ile bu alana adım atan, ardından 2005'te yine özelleştirme kapsamındaki Eti Alüminyum'u bünyesine katan Cengiz, 2006'da da Murgul Bakır Tesisleri'ni devraldı.

2007 yılında Halıköy Antimuan Tesisleri'ni, 2013'te de Eti Bakır Mazıdağı Tesisleri'ni alan Cengiz, Eti Alüminyum ile Türkiye'nin yıllık ihtiyacının yüzde 10'u olan 82 bin tonluk bir üretim gerçekleştiriyor. Cengiz Holding, ayrıca geçtiğimiz yıllarda Sırbistan'ın en büyük madencilik şirketi RTB Bor'un ihalesiyle ilgilenmişti.

Sırp firmayı Çinlilere kaptıran Cengiz Holding, Asya'ya baktı. Mart 2021'de Azerbaycan'da bakır ve altın üretim için görüşmelere başlayan Cengiz, aynı yılın mayıs ayında Azergold yönetimi ile görüşmüştü.

Cengiz Holding, Gashgaçay'ı iştiraki Eti Maden kanalıyla, diğer iki altın madeni olan Elbeidash ve Ağduzdağ yatakları ise Kalyon Grubu'yla ortak olduğu Artvin Madencilik A.Ş adlı şirketle birlikte işletecek. İşletme süresi her iki projede de 30 yıl. Cengiz Holding'in Özbekistan'da altın madeni için davet edileceğini hatırlatalım.

Kazakistan için geçen hafta anlaşma imzalandı

Orta Asya'nın en zengin ülkesi Kazakistan'da da altın arama operasyonlarına Türk yolcuları gidiyor. Geçen hafta bununla ilgili önemli bir anlaşma imzalandı. Kazakistan ulusal madencilik şirketi Tau-Ken Samruk ile Türk şirketi D Mineral ile ortak bir altın arama projesi başlatılıyor.

Kazakistan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakan Yardımcısı Iran Sharkhan, TauKen Samruk Başkan Bakyt Chirchikbayev ve D Mineral Başkan Yardımcısı İlkhan Poyraz ile yapılan görüşmenin ardından anlaşma imzalandı.

Türk ve Kazak yükümlülükleri, jeolojik sonuçlar açısından gelecek vaat eden alanlardan sonra ortak girişim oluşturmayı planlıyor. Ortak girişim, altın arama faaliyetlerine odaklanacak.

Türk tarafı eğitimlerini finanse edecek. Kazak Varlık Fonu'nun bir yan kuruluşu olan Tau-Ken Samruk, katı minerallerin yeterliliği, hedef ve pazarlanması konusunda projeler yürütüyor. Ankara merkezli D Mineral ise madencilik sektöründe 30 yılı aşkın deneyime sahip.

Taşyapı ve MTA Özbekistan'da altın arıyor

Altına yönelen yolculardan biri de Taşyapı İnşaat. Trump Towers, Mashattan, Almondhill projeleriyle öne çıkan, Türkmenistan'dan Libya'ya birçok ülkede inşaat projesi yürüten Taşyapı'nın patronu Emrullah Turanlı, geçen yıllarda Özbekistan'a giderek Devlet Jeoloji Komitesi ile görüşmüştü.

Görüşme sonunda Turanlı'nın şirketi Taşyapı, Özbekistan Devleti ile iki altın madeni işletme kurmak için anlaşmayı imzalamıştı. Taşyapı'nın imzaladığı anlaşmayla şirket amacı Semerkant ülkesinde bulunan Gallabulak ve Kuştepe madenlerinde altın üretimini hedeflenmişti.

Özbekistan ile ilgilenen bir başka kuruluş ise Maden Tetkik ve Arama (MTA). Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız başkanlığındaki heyet, temaslarda bulunmak üzere bulunduğu yerde Özbekistan'da maden ve Maden Kaynakları Komitesi Başkanı Babur İslamov ile yaptığı toplantıda iki kurum, Özbekistan'ın Saritau, Hurob ve Aydım-Jetimtau sahalarında altın ve volfram yataklarının tespitine alınması jeolojik denetim anlaşması imzalandı.

Koç Ada'da arayışa başladı

Koç Holding'in sanayideki en eski işletmeden biri Demir Export., 2006 yılında Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nden ihale yoluyla Bakırtepe Altın sahasını alarak sektöre girdi. Demir Export, 2007 yılında başladı, 2016'da da ilk altın dökümünü gerçekleştirdi.

Toplam 93 bin altın üretim gerçekleştiren şirket, 150 bin ons yani 4 bin 800 kilo altın üretmesi planlanıyor. Bir yandan da rotasını yurtdışına çeviren Demir Export, 2022'de İrlanda'da Conroy adlı bir firmayla görüşmelerde gergin, ön mutabakat anlaşmasını imzalamıştı.

Anlaşma geçen yıl tamamlandı Koç Holding, orta İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda'da maden yönetimi başladı. Anlaşma ile Demir Export, şirkete ait ruhsat ve madenlerin yüzde 57.5'ini satın aldı. Demir Export'un ortak olduğu maden sayısı 11. İlk adımını almış olan Clontibret ruhsatında 517 bin ons kaynak bulunuyor. 2005 yılında kurulan Conroy Gold & Natural Resources İrlanda Borsası'nda işlem görüyor. Şirketin sahibi madencilikte profesör unvanına sahip.

Kaynak: Dünya

 Ekonomi,Borsa ve Finans piyasalarını bizden izleyin,bir adım önde olun.

BORSASANS.COM

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE