Türk tahvillerinde 2024'te pozitif beklenti

Türk tahvillerinde 2024'te pozitif beklenti
UBP Sabit Getirili Varlıklar Analisti Apostolos Bantis “2023’te Türkiye’deki tahviller en iyi performans gösteren tahvil piyasalarından bir tanesi oldu. 2024’te bu havanın devam etmesini bekliyoruz" dedi.

UBP Sabit Getirili Varlıklar Analisti Apostolos Bantis tahvillerin portföylerde daha cazip hale geldiğini belirtti.

Basına konuşan Bantis “Burada ayı piyasasının sona erdiğini görüyoruz. Enflasyonun tepe noktasına ulaşıldı. Bu geride kaldı. Merkez bankaları hedeflerine ulaşıyorlar. Genel olarak eninde sonunda merkez bankalarının faiz indirimi konusunda bir adım atması gerekiyor. Bu tahvil tarafına ek olarak bir hızlandırma getirebilir. Aynı zamanda daha taktiksel bir rotasyon olmasını da bekliyoruz. Para piyasalarından çıkıp daha fazla sabit getirili tarafa geçilmesini bekliyoruz. Bu pozitif taraf. Öte yandan eğer enflasyon beklentilerden daha yapışkan olursa ve faiz indirimleri daha da ötelenirse, o zaman yatırımcılar tahvil tarafında daha makul getiriler sağlayabilir” şeklinde konuştu.

Bantis, gelişmiş ülkelerin nitelikli fon ihraçlarının getiri sunup sunmadığına ilişkin olarak “Küresel krizden bu yana şirketlerin tahvilleri çok cazip bir carry olanağı sağlıyor. Bu da bir noktada daha yüksek getiriler demek oluyor. Şu anda, önümüzdeki birkaç yıl boyunca yüzde 5’lik bir getiriyi garanti etmiş oluyorsunuz. Fakat Fed ve diğer merkez bankaları faiz indirimine başlayınca aynı getirileri alamazsınız” şeklinde cevap verdi.

Hafta içinde güncel yorumlarımız için bizi Sosyal Medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram'da; BORSA SEANS ( https://www.instagram.com/borsaseanscom )

Facebook'ta; BORSA TREND ( https://www.facebook.com/groups/borsatrend.1 )
BORSA SEANS ( https://www.facebook.com/groups/1286784951478515 )

Twitter'da; BORSA SEANS ( https://twitter.com/seans_borsa )
BORSA TREND (https://twitter.com/borsatrend_onur)

0 Yorum

YORUM EKLE